Konferencja prasowa ZNP: Szkolna wycieczka = praca nauczycieli

10 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja prasowa ZNP “Nie tylko o wycieczkach szkolnych, ale także o innych kwestiach wymagających szybkiego uregulowania”. Uczestniczyli w niej Sławomir Broniarz, prezes ZNP oraz Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP.

Oto najważniejsze tematy poruszone podczas konferencji:

  • Szkolna wycieczka = praca nauczycieli. Prawa pracownicze nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne w roli opiekunów często nie są przestrzegane. Chodzi m.in. o delegację służbową, godziny nadliczbowe, dobowy i tygodniowy czas pracy. Czas to uregulować!
  • Apelujemy do MEN o rozpoczęcie prac Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli!
  • Domagamy się rozpoczęcia parlamentarnych prac nad obywatelską inicjatywą „Godne płace”!

NAGRANIE (transmisja LIVE na facebookowym profilu ZNP)

Prezes Związku przypomniał, że w grudniu ub.r. Związek zaproponował szefowej MEN utworzenie zespołu roboczego, który zająłby się kluczowymi sprawami podnoszonymi przez środowisko nauczycielskie. – Mamy połowę czerwca i do tej pory nic się nie wydarzyło. Owszem zespół został powołamy, partnerzy społeczni wyłonili swoich przedstawicieli, na czele tego zespołu stoi pani minister Barbara Nowacka, ale nauczyciele pytają „co z tego?” – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Jednym z tematów są wynagrodzenia. Chodzi o wysokość wynagrodzeń nauczycielskich w 2025 r., ale także o zmiany w systemie wynagradzania polegające na powiązaniu wysokości płac nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju.

Taką zmianę przewiduje obywatelski projekt ustawy złożony w Sejmie przez ZNP. Prezes Związku przypomniał, że 25 stycznia br. przedstawił inicjatywę ZNP na forum Sejmu i od tamtego czasu nie odbyło się żadne posiedzenie Izby, ani sejmowej komisji edukacji w tej sprawie.

O szczegółach oczekiwań ZNP mówiła Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP. – Nauczyciele odnoszą wrażenie, że znowu stali się niewidoczni dla rządzących – powiedziała. – Ponieważ nie zostały wprowadzone żadne uregulowania, które rozwiązywałyby problemy nauczycieli.

Jednym z istotnych problemów jest przewlekłość postępowań dyscyplinarnych (są nawet przypadki, kiedy nauczyciel jest zawieszony od 7 lat!). Kolejną sprawą, która bulwersuje nauczycieli, jest sytuacja związana z emeryturą stażową. – Przepisy dotyczące tego świadczenia wchodzą w życie 1 września br. Problem polega na tym, że nauczycieli, którzy nabędą prawo do „stażówki” nie będą mogli skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia (nawet jeśli nie zamierzają przejść na emeryturę stażową) – mówiła wiceprezes ZG ZNP.

– ZNP domaga się także poprawy warunków pracy w szkołach i przedszkolach oraz dalszego wzrostu wynagrodzeń. Nie mniej ważne jest zadbanie o dobrostan nauczycieli. – Dobrostan nauczycieli jest tak samo ważny jak dobrostan uczniów – mówiła wiceprezes ZG ZNP Urszula Woźniak.

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

07.06.2024

Projekty z zakresu edukacji finansowane z funduszy unijnych

W dniach 5- 6 czerwca odbyło się X posiedzenie Komitetu Monitorującego Programu Fundusze Europejskie Rozwój...

Czytaj więcej

27.05.2024

Nauczyciel Roku 2024 i Nauczyciel Jutr@. Można już zgłaszać kandydatów!

Tygodnik Głos Nauczycielski ogłosił kolejną edycję konkursów Nauczyciel Roku 2024 i Nauczyciel Jutr@!...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

27.05.2024

Nauczyciel Roku 2024 i Nauczyciel Jutr@. Można już zgłaszać kandydatów!
Czytaj więcej

13.12.2022

Edukacja jest najważniejsza – nasze rekomendacje
Czytaj więcej

10.06.2024

Konferencja prasowa ZNP: Szkolna wycieczka = praca nauczycieli
Czytaj więcej

07.06.2024

Projekty z zakresu edukacji finansowane z funduszy unijnych
Czytaj więcej

27.05.2024

Wcześniejsza emerytura czy świadczenie kompensacyjne?
Czytaj więcej

24.05.2024

ZNP opiniuje projekt rozporządzenia ws. podstawy programowej
Czytaj więcej