List Prezesa ZNP na zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Żegnamy rok szkolny 2021/2022! Rok wyjątkowy ze względu na powrót do stacjonarnej nauki oraz przyjęcie nowych uczniów do szkół i przedszkoli – uchodźców z Ukrainy, którzy schronili się w naszym kraju przed toczącą się od 24 lutego br. wojną w Ukrainie.

Dziękuję Wam, Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Oświaty i Dyrektorzy za trud, jaki włożyliście w swoją wyjątkową pracę, która bardzo często jest również Waszą pasją! Bez nauczycieli nie ma edukacji!

Dziękuję Uczniom i Rodzicom za współpracę i zaangażowanie! Gratuluję sukcesów i osiągnięć zarówno tych dużych, jak i tych mniejszych!

Wszystkim życzę dobrego odpoczynku, byśmy mogli zacząć nowy rok szkolny z nowymi siłami! Dobrych i bezpiecznych wakacji!

Niestety, w tym roku „Żegnaj szkoło!” mówią nie tylko uczniowie u progu wakacji, ale także nauczyciele odchodzący z zawodu. Przyczyną rezygnacji z pracy w oświacie są niskie wynagrodzenia oraz niezgoda na politykę edukacyjną ministra Przemysława Czarnka.  

Odejście tak wielu nauczycieli z pracy to bardzo groźne zjawisko przede wszystkim dla uczniów. Kto będzie uczył matematyki, informatyki, języka angielskiego, fizyki, chemii, języka polskiego czy innych przedmiotów w nowym roku szkolnym i w kolejnych latach? Kto wykształci przyszłe pokolenia?

Na rządzie spoczywa obowiązek podjęcia pilnych działań, by powstrzymać kryzys kadrowy w szkołach i przedszkolach oraz by nie dopuścić do zapaści publicznej edukacji. Wyrównanie płac nauczycieli do poziomu płacy minimalnej w maju br. nie przyciągnie chętnych do pracy w naszym wymagającym zawodzie.

Jako największy i najstarszy związek zawodowy będziemy walczyć o najlepsze rozwiązania dla polskiej edukacji, dla uczniów oraz nauczycieli i pracowników oświaty. Potrzebujemy przemyślanych zmian i dobrych decyzji oraz podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela!

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP

LIST jpg. (białe tło): https://znp.edu.pl/assets/uploads/2022/06/znp_list-na-zakonczenie-roku-szkolnego_a4_2-scaled.jpg

LIST jpg. (szare tło): https://znp.edu.pl/assets/uploads/2022/06/znp_list-na-zakonczenie-roku-szkolnego_a4-copy-scaled.jpg

POWIĄZANE WPISY

31.01.2023

Uwagi ZNP do projektu rozporządzenia ws. wynagradzania egzaminatorów

Uwagi ZNP do projektu rozporządzenia ws. warunków wynagradzania egzaminatorów. OPINIA ZNP Szanowny Pan Przemysław...

Czytaj więcej

31.01.2023

VIDEO. Rozmowy z ministerstwem edukacji

1 lutego 2023 r. o godz. 11.00 w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbędzie się spotkanie grupy roboczej powołanej w...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

31.01.2023

Uwagi ZNP do projektu rozporządzenia ws. wynagradzania egzaminatorów
Czytaj więcej

31.01.2023

VIDEO. Rozmowy z ministerstwem edukacji
Czytaj więcej

28.01.2023

Nauczyciele grają dla WOŚP
Czytaj więcej

26.01.2023

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Czytaj więcej

24.01.2023

Ocena pracy: Projekt nowelizacji zgodny z postulatem ZNP – likwiduje wartości punktowe
Czytaj więcej