List Prezesa ZNP na zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Żegnamy rok szkolny 2021/2022! Rok wyjątkowy ze względu na powrót do stacjonarnej nauki oraz przyjęcie nowych uczniów do szkół i przedszkoli – uchodźców z Ukrainy, którzy schronili się w naszym kraju przed toczącą się od 24 lutego br. wojną w Ukrainie.

Dziękuję Wam, Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Oświaty i Dyrektorzy za trud, jaki włożyliście w swoją wyjątkową pracę, która bardzo często jest również Waszą pasją! Bez nauczycieli nie ma edukacji!

Dziękuję Uczniom i Rodzicom za współpracę i zaangażowanie! Gratuluję sukcesów i osiągnięć zarówno tych dużych, jak i tych mniejszych!

Wszystkim życzę dobrego odpoczynku, byśmy mogli zacząć nowy rok szkolny z nowymi siłami! Dobrych i bezpiecznych wakacji!

Niestety, w tym roku „Żegnaj szkoło!” mówią nie tylko uczniowie u progu wakacji, ale także nauczyciele odchodzący z zawodu. Przyczyną rezygnacji z pracy w oświacie są niskie wynagrodzenia oraz niezgoda na politykę edukacyjną ministra Przemysława Czarnka.  

Odejście tak wielu nauczycieli z pracy to bardzo groźne zjawisko przede wszystkim dla uczniów. Kto będzie uczył matematyki, informatyki, języka angielskiego, fizyki, chemii, języka polskiego czy innych przedmiotów w nowym roku szkolnym i w kolejnych latach? Kto wykształci przyszłe pokolenia?

Na rządzie spoczywa obowiązek podjęcia pilnych działań, by powstrzymać kryzys kadrowy w szkołach i przedszkolach oraz by nie dopuścić do zapaści publicznej edukacji. Wyrównanie płac nauczycieli do poziomu płacy minimalnej w maju br. nie przyciągnie chętnych do pracy w naszym wymagającym zawodzie.

Jako największy i najstarszy związek zawodowy będziemy walczyć o najlepsze rozwiązania dla polskiej edukacji, dla uczniów oraz nauczycieli i pracowników oświaty. Potrzebujemy przemyślanych zmian i dobrych decyzji oraz podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela!

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP

LIST jpg. (białe tło): https://znp.edu.pl/assets/uploads/2022/06/znp_list-na-zakonczenie-roku-szkolnego_a4_2-scaled.jpg

LIST jpg. (szare tło): https://znp.edu.pl/assets/uploads/2022/06/znp_list-na-zakonczenie-roku-szkolnego_a4-copy-scaled.jpg

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

22.04.2024

Nauczyciele nie mogą być od wszystkiego – konferencja prasowa ZNP

– Chcemy zwrócić uwagę na nakładanie na nauczycieli kolejnych dodatkowych zadań, często wykraczających...

Czytaj więcej

19.04.2024

Rada ds. kobiet na rynku pracy z udziałem ZNP

Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP uczestniczyła w drugim posiedzeniu Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy, które odbyło...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

13.12.2022

Edukacja jest najważniejsza – nasze rekomendacje
Czytaj więcej

22.04.2024

Nauczyciele nie mogą być od wszystkiego – konferencja prasowa ZNP
Czytaj więcej

19.04.2024

Rada ds. kobiet na rynku pracy z udziałem ZNP
Czytaj więcej

16.04.2024

Interwencja ZNP ws. skutków rezygnacji z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość
Czytaj więcej

15.04.2024

Postulaty ZNP do rewizji KPO – laptopy dla nauczycieli
Czytaj więcej

08.04.2024

Zmarł Kol. Roman Witkowski
Czytaj więcej