Manifestacja nauczycieli i pracowników oświaty

– W sobotę, 9 października odbędzie się w Warszawie manifestacja nauczycieli i pracowników oświaty. Spotykamy się o godz. 11.30 przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki i w jego okolicach – mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP na konferencji prasowej (5.10.2021). Konferencja była transmitowana na żywo na facebookowym profilu ZNP (można obejrzeć nagranie TUTAJ).

Prezes ZNP wyjaśnił, że z powodu decyzji sanepidu Związek zorganizuje nie jedną, a kilka demonstracji 9 października, jako wyraz dezaprobaty wobec polityki szefa MEiN Przemysława Czarnka.

Zmiana formuły protestu ma związek z decyzją wojewódzkiej stacji epidemiologiczno-sanitarnej, która z uwagi na pandemię COVID-19 wyraziła zgodę na zgromadzenie liczące maksymalnie do 150 osób.

–  Zgłosiliśmy kilka manifestacji i mam nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie, by się odbyły. Będzie to kilka zgromadzeń, które mieszczą się w granicach prawa – poinformował szef ZNP. – One mają dać wyraźny sygnał, że ZNP nie aprobuje propozycji, które zawarte są w planach ministra edukacji. Nasz sprzeciw budzi radykalizm przedstawionych przez resort edukacji zmian dotyczących awansu zawodowego, pensum, czasu pracy nauczycieli, sfery ekonomii i wynagrodzeń. Nie zawierają one żadnych działań na rzecz poprawy warunków pracy nauczyciela – zapowiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podtrzymał stanowisko Prezydium ZG ZNP z dnia 27 września 2021 r. odrzucające zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycieli zaproponowane przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Według ZG ZNP realizacja zamierzeń MEiN prowadzi do:

>> utrzymania uzależnienia wynagrodzenia nauczycieli od woli parlamentarzystów,

>> faktycznego zamrożenia wysokości dodatków na minimalnym poziomie,

>>  braku kontroli osiągania przez nauczycieli średnich wartości wynagrodzenia oraz likwidacji dodatku uzupełniającego,

>>masowych zwolnień nauczycieli i ograniczania wymiaru zatrudnienia nawet do wymiaru poniżej ½ etatu, w związku ze wzrostem pensum o 4 godziny,

>> destabilizacji trwałości stosunku pracy,

> > wprowadzenia nowych „godzin karcianych”,

>> zmniejszenia odpisu na zfśs, co może oznaczać likwidację świadczenia urlopowego,

>·>zmniejszenia środków finansowych na dodatek wiejski,

>> ograniczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Jak podkreślił prezes ZNP proponowane od 1 września 2022 r. zmiany w zasadach wynagradzania nauczycieli powielają obecne rozwiązania, które są oparte o wysokość kwoty bazowej, ustalanej przez parlamentarzystów.

– Stąd obywatelska inicjatywa ustawodawcza, której celem jest dokonanie systemowych zmian w ustawie Karta Nauczyciela, pozwalających w rzeczywisty i znaczący sposób zwiększyć wynagrodzenie nauczycieli i uniezależnić je od arbitralnych decyzji rządzących – tłumaczył.

POWIĄZANE WPISY

Wspólna konferencja prasowa ZNP i FZZ nt. płac w oświacie i związkowych inicjatyw

21 czerwca br. odbyła się konferencja prasowa ZNP i FZZ nt. płac w oświacie i związkowych inicjatyw. Uczestniczyli...

Czytaj więcej

13.10.2021

Spotkanie trzech oświatowych związków zawodowych

Dzisiaj, 13 października o godz. 13:00 odbędzie się w Radzie Dialogu Społecznego przy ulicy Limanowskiego 23...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

31.01.2023

Uwagi ZNP do projektu rozporządzenia ws. wynagradzania egzaminatorów
Czytaj więcej

31.01.2023

VIDEO. Rozmowy z ministerstwem edukacji
Czytaj więcej

28.01.2023

Nauczyciele grają dla WOŚP
Czytaj więcej

26.01.2023

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Czytaj więcej

24.01.2023

Ocena pracy: Projekt nowelizacji zgodny z postulatem ZNP – likwiduje wartości punktowe
Czytaj więcej