Pensje nauczycieli z budżetu. Przypominamy o naszej inicjatywie

Pensje nauczycieli z budżetu. Przypominamy o naszej obywatelskiej inicjatywie, która jest w Sejmie – komunikat ZNP (23.01.2020)

• Nasza obywatelska inicjatywa, pod którą podpisało się ponad 340 tysięcy osób, dotycząca wypłacania nauczycielskich pensji z budżetu państwa, od czterech lat czeka na dalsze procedowanie w Sejmie.

• Z zadowoleniem przyjmujemy coraz liczniejsze głosy przedstawicieli samorządów i polityków opowiadających się za wprowadzeniem takiego mechanizmu finansowania nauczycielskich wynagrodzeń.

• Jednocześnie domagamy się od Marszałka Sejmu natychmiastowego wznowienia prac nad obywatelskim projektem „Pensje nauczycieli z budżetu”.

Pod inicjatywą podpisało się ponad 340 tysięcy osób. Podpisy zostały złożone w Sejmie 20 czerwca 2016 roku. Pierwsze czytanie naszego obywatelskiego projektu odbyło się we wrześniu 2016 roku. Wówczas prezes ZNP Sławomir Broniarz, jako przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, wygłosił uzasadnienie do projektu. Po dyskusji wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem obywatelskiego projektu do dalszych prac. Od tego czasu projekt leży w tzw. sejmowej zamrażarce.

W obywatelskim projekcie proponujemy, aby środki na wynagrodzenia nauczycieli samorządowych szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych były gwarantowane przez państwo w budżecie i przekazywane samorządom w formie dotacji celowej.

Inicjatywa ustawodawcza nowelizuje ustawę o dochodach JST, ustawę o systemie oświaty oraz ustawę Karta Nauczyciela. Dotyczy wynagrodzeń nauczycieli pracujących w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Proponowane zmiany oznaczają, że środki przeznaczone na średnie wynagrodzenia nauczycieli szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych wraz z pochodnymi, odpisem na fundusz socjalny, dodatek wiejski i fundusz na doskonalenie – gwarantowane są przez państwo w budżecie i przekazywane samorządom w formie dotacji celowej. Samorządy nadal będą otrzymywać subwencję na realizację pozostałych zadań oświatowych, a ich kompetencje w zakresie kształtowania wynagrodzeń nauczycieli nie ulegną zmianie.

Wypłacanie nauczycielskich wynagrodzeń z budżetu państwa odciąży finansowo gminy, a dostęp do publicznej szkoły nie będzie już zależał od zamożności organu prowadzącego, czyli samorządu.

POWIĄZANE WPISY

24.03.2023

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Zgodnie z ustawą o obowiązku posiadania przez budynki istniejące, w których prowadzony jest najem pomieszczeń,...

Czytaj więcej

23.03.2023

Edukacja jest najważniejsza i jest jednym z głównych problemów społecznych

Polecamy materiał Pani Redaktor Adrianny Otręby (TVN24) o zmianach, jakie powinny nastąpić w edukacji. W materiale...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

24.03.2023

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków
Czytaj więcej

23.03.2023

Edukacja jest najważniejsza i jest jednym z głównych problemów społecznych
Czytaj więcej

22.03.2023

Komunikat i video: Rozmowy z MEiN w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego 22.03.2023
Czytaj więcej

20.03.2023

Spotkanie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty
Czytaj więcej

20.03.2023

Nauczyciel. Gatunek zagrożony
Czytaj więcej