Pensje nauczycieli z budżetu. Przypominamy o naszej inicjatywie

Pensje nauczycieli z budżetu. Przypominamy o naszej obywatelskiej inicjatywie, która jest w Sejmie – komunikat ZNP (23.01.2020)

• Nasza obywatelska inicjatywa, pod którą podpisało się ponad 340 tysięcy osób, dotycząca wypłacania nauczycielskich pensji z budżetu państwa, od czterech lat czeka na dalsze procedowanie w Sejmie.

• Z zadowoleniem przyjmujemy coraz liczniejsze głosy przedstawicieli samorządów i polityków opowiadających się za wprowadzeniem takiego mechanizmu finansowania nauczycielskich wynagrodzeń.

• Jednocześnie domagamy się od Marszałka Sejmu natychmiastowego wznowienia prac nad obywatelskim projektem „Pensje nauczycieli z budżetu”.

Pod inicjatywą podpisało się ponad 340 tysięcy osób. Podpisy zostały złożone w Sejmie 20 czerwca 2016 roku. Pierwsze czytanie naszego obywatelskiego projektu odbyło się we wrześniu 2016 roku. Wówczas prezes ZNP Sławomir Broniarz, jako przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, wygłosił uzasadnienie do projektu. Po dyskusji wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem obywatelskiego projektu do dalszych prac. Od tego czasu projekt leży w tzw. sejmowej zamrażarce.

W obywatelskim projekcie proponujemy, aby środki na wynagrodzenia nauczycieli samorządowych szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych były gwarantowane przez państwo w budżecie i przekazywane samorządom w formie dotacji celowej.

Inicjatywa ustawodawcza nowelizuje ustawę o dochodach JST, ustawę o systemie oświaty oraz ustawę Karta Nauczyciela. Dotyczy wynagrodzeń nauczycieli pracujących w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Proponowane zmiany oznaczają, że środki przeznaczone na średnie wynagrodzenia nauczycieli szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych wraz z pochodnymi, odpisem na fundusz socjalny, dodatek wiejski i fundusz na doskonalenie – gwarantowane są przez państwo w budżecie i przekazywane samorządom w formie dotacji celowej. Samorządy nadal będą otrzymywać subwencję na realizację pozostałych zadań oświatowych, a ich kompetencje w zakresie kształtowania wynagrodzeń nauczycieli nie ulegną zmianie.

Wypłacanie nauczycielskich wynagrodzeń z budżetu państwa odciąży finansowo gminy, a dostęp do publicznej szkoły nie będzie już zależał od zamożności organu prowadzącego, czyli samorządu.

POWIĄZANE WPISY

Zapraszamy ministra edukacji – po raz kolejny – na spotkanie

29 września 2022 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował do ministra edukacji kolejne zaproszenie na...

Czytaj więcej

28.09.2022

Spotkanie ZNP z Marszałek Sejmu

28 września 2022 r. odbyło się spotkanie kierownictwa Związku z Panią Elżbietą Witek Marszałek Sejmu w sprawie...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

30.09.2022

З Днем працівника освіти України!
Czytaj więcej

29.09.2022

Zapraszamy ministra edukacji – po raz kolejny – na spotkanie
Czytaj więcej

28.09.2022

Spotkanie ZNP z Marszałek Sejmu
Czytaj więcej

28.09.2022

Pogotowie protestacyjne to nasz alert dla edukacji!
Czytaj więcej

28.09.2022

Spotkanie ZNP z Marszałek Sejmu
Czytaj więcej