Płace i zwolnienia nauczycieli w 2023 roku – konferencja prasowa ZNP

O 1 stycznia 2023 r. wzrosła płaca minimalna w Polsce do 3490 zł, a wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego wynosi 3424 zł, czyli o 66 zł mniej.

ZNP proponuje konkretne rozwiązania w tym roku oraz rozwiązania systemowe. Propozycje ZNP:

  • Wzrost kwoty bazowej o 22,5 proc.
  • Dodatek inflacyjny.
  • Powiazanie wynagrodzeń nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.
  • Finansowanie wynagrodzeń nauczycieli z budżetu państwa.

Zapowiadane przez ministra edukacji zwolnienia zostały źle odebrane w środowisku oświatowym. Zdaniem ZNP, mniejsza liczba uczniów to szansa na zmniejszenie liczby uczniów  w klasach i poprawę warunków nauki.

5 stycznia 2023r . odbyła się konferencja prasowa ZNP “Płace i zwolnienia nauczycieli w 2023 roku”, w której uczestniczyli:

  • Sławomir Broniarz, prezes ZNP
  • Grzegorz Gruchlik, wiceprezes ZG ZNP
  • Urszula Woźniak, ZG ZNP

Jednym z tematów konferencji była kwestia wysokości wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli.

O 1 stycznia 2023 roku wzrosła płaca minimalna w Polsce – do 3490 zł. Tymczasem wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosi 3424 zł. To o 66 zł mniej niż wynosi płaca minimalna.

Aktualnie wynagrodzenie zasadnicze w trzech z sześciu grup zaszeregowania nauczycieli jest niższe od płacy minimalnej.

Wynagrodzenia nauczycieli na tak niskim poziomie są przyczyną m.in. braków kadrowych w oświacie. Wg ZNP, płace nauczycieli powinny wzrosnąć. Proponujemy konkretne rozwiązania w tym roku oraz rozwiązania systemowe.

Propozycje ZNP:

  • Wzrost kwoty bazowej o 22,5%

5 stycznia br. Związek zgłosi poprawkę do budżetu w zakresie zwiększenia kwoty bazowej dla nauczycieli. Poprawkę złożymy dzisiaj podczas posiedzenia senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Poprawka ta, zakładająca wzrost kwoty bazowej o 22,5%, została wcześniej odrzucona przez większość parlamentarna, stąd ponownie wnosimy ją w Senacie.  Mamy nadzieję, że zostanie przez Senat przyjęta. Zgodnie z procesem legislacyjnym poprawka powróci ponownie do Sejmu i jej los będzie zależał od decyzji większości parlamentarnej.

Wzrost kwoty bazowej przełoży się na wzrost wynagrodzeń nauczycieli (na podstawie kwoty bazowej – określanej corocznie w ustawie budżetowej – kształtowane są wynagrodzenia nauczycieli).

Przyjęty w budżecie wzrost wynagrodzenia nauczycieli tylko o 7,8% w żaden sposób nie zrekompensuje galopującej inflacji, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie realnej płacy nauczycieli.

  • Dodatek inflacyjny

Pod koniec grudnia Związek wystąpił do premiera z postulatem wypłacenia jednorazowego dodatku inflacyjnego dla nauczycieli, który mógłby częściowo zrekompensować skutki rekordowo wysokiej inflacji.

Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że niewykorzystane środki z rezerwy budżetowej na wzrost wynagrodzenia nauczycieli w 2022 r. w wysokości ok. 1,3 mld zł powinny być przeznaczone dla nauczycieli, bez względu na wynik rozmów w sprawie zmiany pragmatyki zawodowej nauczycieli. Nie akceptujemy wyjaśnień ministra edukacji, że ww. kwota została między innymi przeznaczona  na dopłaty do zakupu węgla!

  • Rozwiązania systemowe: powiazanie wynagrodzeń nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce oraz finansowanie wynagrodzenia z budżetu państwa

Związek proponuje konkretne rozwiązania systemowe. Przygotowaliśmy gotowe projekty aktów prawnych. Spoczywają one teraz w sejmowych szufladach w postaci dwóch obywatelskich inicjatyw ustawodawczych. Czekamy na ich natychmiastowe procedowanie! 

To obywatelski projekt ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, który polega na powiązaniu zarobków nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Dzięki temu pensja nauczycieli będzie rosła wraz z rosnącym PKB.

Drugi obywatelski projekt ZNP to „Pensje nauczycieli z budżetu”. Zakłada on finansowanie wynagrodzenia nauczycieli z budżetu państwa.

Drugim tematem konferencji były zapowiadane przez ministra edukacji zwolnienia nauczycieli.

Minister Przemysław Czarnek został zapytany w Radiu Zet, czy w przyszłym roku może dojść do masowych zwolnień nauczycieli. – To jest kwestia ok. 100 tys. nauczycieli z 700 tys. w perspektywie dwóch, trzech lat – powiedział.

Te słowa ministra zostały bardzo źle odebrane w środowisku oświatowym. Minister zwalnia nauczycieli w mediach, a na dotychczasowych spotkaniach ze związkami zawodowymi nie poruszał tego tematu.

Zdaniem ZNP mniejsza liczba uczniów to doskonała szansa na zmniejszenie liczby uczniów  w klasach poprawę warunków nauki szczególnie w przepełnionych wielkomiejskich szkołach, które pękają w szwach po likwidacji gimnazjów.

RELACJA Głosu Nauczycielskiego z konferencji ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli są skandalicznie niskie. Kwota bazowa powinna wzrosnąć o 22,5 proc.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli są skandalicznie niskie. Kwota bazowa powinna wzrosnąć o 22,5 proc. – Głos Nauczycielski (glos.pl)

POWIĄZANE WPISY

31.01.2023

Uwagi ZNP do projektu rozporządzenia ws. wynagradzania egzaminatorów

Uwagi ZNP do projektu rozporządzenia ws. warunków wynagradzania egzaminatorów. OPINIA ZNP Szanowny Pan Przemysław...

Czytaj więcej

31.01.2023

VIDEO. Rozmowy z ministerstwem edukacji

1 lutego 2023 r. o godz. 11.00 w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbędzie się spotkanie grupy roboczej powołanej w...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

31.01.2023

Uwagi ZNP do projektu rozporządzenia ws. wynagradzania egzaminatorów
Czytaj więcej

31.01.2023

VIDEO. Rozmowy z ministerstwem edukacji
Czytaj więcej

28.01.2023

Nauczyciele grają dla WOŚP
Czytaj więcej

26.01.2023

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Czytaj więcej

24.01.2023

Ocena pracy: Projekt nowelizacji zgodny z postulatem ZNP – likwiduje wartości punktowe
Czytaj więcej