,

Prezydenckie weto! Lex Czarnek 2.0 nie wejdzie w życie

Dziękujemy nauczycielom i pracownikom oświaty zaangażowanym w działania na rzecz dobrej i autonomicznej polskiej szkoły, którzy w ostatnich miesiącach protestowali przeciwko tzw. ustawie lex Czarnek 2.0 – organizowali pikiety, spotkania, akcje informacyjne, pisali petycje i zbierali pod nimi podpisy, uczestniczyli w wysłuchaniach  społecznych, dyskutowali w Sejmie i Senacie podczas procedowania jej ustawy. Presja ma sens!

ZNP

15 grudnia 2022 r. Prezydent RP Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy – Prawo oświatowe, czyli tzw. lex Czarnek.

Prezydent uzasadnił swoją decyzję m.in. licznymi protestami przeciwko lex Czarnek spływającymi do jego kancelarii oraz brakiem konsultacji i wysłuchania publicznego projektu.

Na decyzję prezydenta wpływ miała zorganizowana w ostatnich tygodniach akcja wysyłania do Kancelarii Prezydenckiej protestów przeciwko podpisywaniu lex Czarnek. Jeden z nich zorganizował nauczyciel z Pszczyny Mirosław Kozik, który złożył 8 grudnia 2022 r. w Kancelarii Prezydenta petycję o zawetowanie zmian w prawie oświatowym. W ciągu kilkunastu dni zebrał pod petycją ponad 13 tys. podpisów.

Prezydent przyznał, że to miało duży wpływ na podjęcie decyzji.

– Przyszły do mnie 133 listy protestacyjne. Niektóre są podpisane nawet przez kilkadziesiąt organizacji społecznych. Część z nich podpisały pojedyncze osoby prywatne, ale niektóre podpisało nawet kilkanaście tysięcy osób. W związku z powyższym konkluzja jest następująca: mimo tego, że prace nad ustawą prowadzone było długo, niestety nie udało się osiągnąć czegoś, co ja bym nazwał społecznym kompromisem. Nie było wysłuchania publicznego, bo nie zgodzono się na takie wysłuchanie. Projekt był przedłożeniem poselskim, co w oczywisty sposób ograniczyło proces konsultacji społecznych, w istocie szerokich konsultacji społecznych nie było. Projekt ten nie uzyskał szerokiej społecznej akceptacji – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Komunikat Prezydenta RP: Weto do nowelizacji Prawa oświatowego \ Prawo \ Ustawy zawetowane \ Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

POWIĄZANE WPISY

24.03.2023

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Zgodnie z ustawą o obowiązku posiadania przez budynki istniejące, w których prowadzony jest najem pomieszczeń,...

Czytaj więcej

23.03.2023

Edukacja jest najważniejsza i jest jednym z głównych problemów społecznych

Polecamy materiał Pani Redaktor Adrianny Otręby (TVN24) o zmianach, jakie powinny nastąpić w edukacji. W materiale...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

24.03.2023

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków
Czytaj więcej

23.03.2023

Edukacja jest najważniejsza i jest jednym z głównych problemów społecznych
Czytaj więcej

22.03.2023

Komunikat i video: Rozmowy z MEiN w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego 22.03.2023
Czytaj więcej

20.03.2023

Spotkanie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty
Czytaj więcej

20.03.2023

Nauczyciel. Gatunek zagrożony
Czytaj więcej