Protest ZNP ws. eliminowania partnerów społecznych przez Premiera

Tematem konferencji prasowej ZNP zorganizowanej 8 grudnia 2022 r. była kwestia eliminowania partnerów społecznych. Rząd zamierza negocjować porozumienie w sprawie m.in. emerytur stażowych i wyższej podwyżki dla pracowników sfery budżetowej tylko i wyłącznie z jednym związkiem zawodowym.

Specjalny zespół roboczy powołany przez Premiera RP ma się zająć warunkami pracy i płacy oraz pomocy państwa w okresie wysokiej inflacji i wzrostu cen energii. Jego pracami pokieruje z ramienia rządu Marek Kuchciński z ramienia rządu i Henryk Nakonieczny z „Solidarności”.

Tak wynika z zarządzenia premiera w sprawie roboczego Zespołu do spraw wypracowania porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Krajową NSZZ “Solidarność”.

Powołanie zespołu w takim ograniczonym składzie budzi sprzeciw pozostałych partnerów społecznych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego.

– ZNP nie akceptuje marginalizowaniu roli reprezentantów różnych środowisk społecznych i zawodowych niezwiązanych ze środowiskiem koalicji rządowej, co równoznaczne jest z brakiem ich poszanowania, a także z łamaniem podstawowych zasad dialogu społecznego i prawnych rozwiązań dotyczących Rady Dialogu Społecznego – mówił podczas konferencji prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Rada Dialogu Społecznego jest instytucją dialogu trójstronnego w Polsce na poziomie centralnym. Stanowi ona forum współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej. Została utworzona na mocy Ustawy z 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

Członkami Rady Dialogu Społecznego są przedstawiciele: rządu, reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz reprezentatywnych organizacji związkowych (NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych).

Zatem prowadzenie rozmów tylko i wyłącznie z jednym związkiem zawodowym jest pogwałceniem ustawowych zasad dotyczących prowadzenia dialogu w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Te zasady to m.in. prowadzenie przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej oraz budowanie wokół nich społecznego  porozumienia.

– Takiego porozumienia nie da się zbudować rozmawiając tylko i wyłącznie z jednym, bliskim rządowej koalicji związkiem zawodowym i eliminowaniem pozostałych partnerów społecznych – dodawał prezes ZNP.

Prezes ZNP przypomniał też na konferencji, że Związek wystosował list do premiera Morawieckiego ws. wypłaty dodatku inflacyjnego dla nauczycieli. – Jeżeli z jednej strony słyszymy, że rząd nie może podnieść płac nauczycieli bo grozi to nakręceniem inflacji a z drugiej nakłady na telewizję rządową rosną o 700 mln złotych to zwróćmy uwagę, że taka kwota dałaby dla każdego nauczyciela 1 tys. dodatku inflacyjnego – wyliczył.

Obecny na konferencji Mirosław Kozik, nauczyciel z Pszczyny i szef przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP poinformował, że jeszcze w czwartek w kancelarii prezydenta złożona zostanie petycja o zawetowanie zmian w prawie oświatowym, pod którą w ciągu kilkunastu dni zebrał ponad 13 tys. podpisów.

– Ustawa lex Czarnek może cofnąć polską szkołę o dekady i na dekady. Uderzając w uczniów, nauczycieli i całe środowisko edukacyjne – podkreślił Kozik. – To kajdany otwartej szkoły – dodał.

Relację live z konferencji można obejrzeć na Facebooku ZNP.

Relacja Głosu:

„To próba wywrócenia stolika RDS”. ZNP protestuje przeciwko zarządzeniu premiera o rozmowach tylko z jednym związkiem – Głos Nauczycielski (glos.pl)

POWIĄZANE WPISY

31.01.2023

Uwagi ZNP do projektu rozporządzenia ws. wynagradzania egzaminatorów

Uwagi ZNP do projektu rozporządzenia ws. warunków wynagradzania egzaminatorów. OPINIA ZNP Szanowny Pan Przemysław...

Czytaj więcej

31.01.2023

VIDEO. Rozmowy z ministerstwem edukacji

1 lutego 2023 r. o godz. 11.00 w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbędzie się spotkanie grupy roboczej powołanej w...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

31.01.2023

Uwagi ZNP do projektu rozporządzenia ws. wynagradzania egzaminatorów
Czytaj więcej

31.01.2023

VIDEO. Rozmowy z ministerstwem edukacji
Czytaj więcej

28.01.2023

Nauczyciele grają dla WOŚP
Czytaj więcej

26.01.2023

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Czytaj więcej

24.01.2023

Ocena pracy: Projekt nowelizacji zgodny z postulatem ZNP – likwiduje wartości punktowe
Czytaj więcej