Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP ws. wypowiedzi Ministra Edukacji i Nauki

Stanowisko Sekretariatu Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP w sprawie wypowiedzi Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka: Jesteśmy zdecydowanymi obrońcami wolności akademickiej, w tym wolności badań naukowych i prawa do prezentowania swoich poglądów. (…) Wypowiedzi Pana Ministra nie tylko są zapowiedzią naruszania autonomii uczelni – o której obronie tak wiele słyszeliśmy od przedstawicieli ówczesnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy okazji wprowadzania ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w 2018 r. – ale świadczą o jego stosunku do osób pracujących i studiujących w szkołach wyższych. Jako związkowcy nie możemy więc w tej sprawie milczeć.

Stanowisko Sekretariatu RSzWiN ZNP w sprawie wypowiedzi Ministra P. Czarnka

LIST OTWARTY DO PREMIERA RP

 – Sekretariat Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego z głębokim oburzeniem i zaniepokojeniem przyjął wypowiedź Ministra Edukacji i Nauki Pana Przemysława Czarnka sugerującą, że uczelnie, których studenci uczestniczyli w demonstracjach będą pozbawione państwowych środków na inwestycje i projekty naukowe. Uważamy, tę wypowiedź nie tylko za oburzającą, ale i budzącą głębokie zaniepokojenie w środowisku akademickim, gdyż pada z ust osoby, która pełni funkcję ministra rządu RP – czytamy w liście otwartym RSzWiN ZNP do premiera RP. – W związku z tymi, publicznie wygłoszonymi słowami Pana Ministra Przemysława Czarnka, Sekretariat RSzWiN ZNP zadaje następujące pytania:

  1. Czy następuje zmiana dotychczasowej polityki Rządu, wypracowana w konsensusie ze środowiskiem akademickim przez Wicepremiera Jarosława Gowina, czy zagwarantowana ustawowo autonomia uczelni zostanie przez obecne władze ograniczona?
  2. Czy nastąpią zmiany w zasadach podziału środków finansowych przeznaczanych na szkolnictwo wyższe i naukę, i będą uwzględniane inne kryteria niż merytoryczne, przy podziale tych środków pomiędzy poszczególne uczelnie?
  3. Czy ustawowy nadzór Ministra Edukacji i Nauki nad polskimi uczelniami będzie także dotyczył kwestii ideologicznych reprezentowanych przez obóz rządzący?

Prosimy Pana Premiera o wyjaśnienia w tej kwestii i odpowiedź na zadane przez nas pytania – napisał w imieniu Sekretariatu Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Janusz Szczerba, prezes RSzWiN ZNP.

List otwarty do Premiera RP

POWIĄZANE WPISY

06.12.2021

Wysłuchanie społeczne

Wysłuchanie społeczne ws. #lexCzarnek odbędzie się dziś o godz. 14:00 w sali 111 Sejmu RP oraz online za...

Czytaj więcej

03.12.2021

Lex Czarnek: Wysłuchanie społeczne w poniedziałek, 6.12

Wysłuchanie społeczne rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

06.12.2021

Wysłuchanie społeczne
Czytaj więcej

03.12.2021

Lex Czarnek: Wysłuchanie społeczne w poniedziałek, 6.12
Czytaj więcej

01.12.2021

Protest pracowników szkolnictwa wyższego i nauki
Czytaj więcej

01.12.2021

Lex Czarnek w Sejmie
Czytaj więcej

30.11.2021

KALENDARZ NAUCZYCIELSKI 2022
Czytaj więcej

Zapoznałem się z polityką przetwarzania danych osobowych.