Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP ws. wypowiedzi Ministra Edukacji i Nauki

Stanowisko Sekretariatu Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP w sprawie wypowiedzi Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka: Jesteśmy zdecydowanymi obrońcami wolności akademickiej, w tym wolności badań naukowych i prawa do prezentowania swoich poglądów. (…) Wypowiedzi Pana Ministra nie tylko są zapowiedzią naruszania autonomii uczelni – o której obronie tak wiele słyszeliśmy od przedstawicieli ówczesnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy okazji wprowadzania ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w 2018 r. – ale świadczą o jego stosunku do osób pracujących i studiujących w szkołach wyższych. Jako związkowcy nie możemy więc w tej sprawie milczeć.

Stanowisko Sekretariatu RSzWiN ZNP w sprawie wypowiedzi Ministra P. Czarnka

LIST OTWARTY DO PREMIERA RP

 – Sekretariat Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego z głębokim oburzeniem i zaniepokojeniem przyjął wypowiedź Ministra Edukacji i Nauki Pana Przemysława Czarnka sugerującą, że uczelnie, których studenci uczestniczyli w demonstracjach będą pozbawione państwowych środków na inwestycje i projekty naukowe. Uważamy, tę wypowiedź nie tylko za oburzającą, ale i budzącą głębokie zaniepokojenie w środowisku akademickim, gdyż pada z ust osoby, która pełni funkcję ministra rządu RP – czytamy w liście otwartym RSzWiN ZNP do premiera RP. – W związku z tymi, publicznie wygłoszonymi słowami Pana Ministra Przemysława Czarnka, Sekretariat RSzWiN ZNP zadaje następujące pytania:

  1. Czy następuje zmiana dotychczasowej polityki Rządu, wypracowana w konsensusie ze środowiskiem akademickim przez Wicepremiera Jarosława Gowina, czy zagwarantowana ustawowo autonomia uczelni zostanie przez obecne władze ograniczona?
  2. Czy nastąpią zmiany w zasadach podziału środków finansowych przeznaczanych na szkolnictwo wyższe i naukę, i będą uwzględniane inne kryteria niż merytoryczne, przy podziale tych środków pomiędzy poszczególne uczelnie?
  3. Czy ustawowy nadzór Ministra Edukacji i Nauki nad polskimi uczelniami będzie także dotyczył kwestii ideologicznych reprezentowanych przez obóz rządzący?

Prosimy Pana Premiera o wyjaśnienia w tej kwestii i odpowiedź na zadane przez nas pytania – napisał w imieniu Sekretariatu Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Janusz Szczerba, prezes RSzWiN ZNP.

List otwarty do Premiera RP

POWIĄZANE WPISY

24.03.2023

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Zgodnie z ustawą o obowiązku posiadania przez budynki istniejące, w których prowadzony jest najem pomieszczeń,...

Czytaj więcej

23.03.2023

Edukacja jest najważniejsza i jest jednym z głównych problemów społecznych

Polecamy materiał Pani Redaktor Adrianny Otręby (TVN24) o zmianach, jakie powinny nastąpić w edukacji. W materiale...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

24.03.2023

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków
Czytaj więcej

23.03.2023

Edukacja jest najważniejsza i jest jednym z głównych problemów społecznych
Czytaj więcej

22.03.2023

Komunikat i video: Rozmowy z MEiN w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego 22.03.2023
Czytaj więcej

20.03.2023

Spotkanie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty
Czytaj więcej

20.03.2023

Nauczyciel. Gatunek zagrożony
Czytaj więcej