Rozmowy w ministerstwie edukacji 6.04.2023 – komunikat ZNP

6 kwietnia br. w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej powołanej w ramach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Spotkanie poświęcone było obowiązkom nauczycieli wynikającym z prowadzenia dokumentacji w zakresie pomocy psychologiczno – pedagogicznej i edukacji włączającej.

Związek reprezentowali: wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz członkowie ZG ZNP Edyta Książek, Elżbieta Markowska, Urszula Woźniak i Adam Młynarski. 

Podczas spotkania ministerstwo przedstawiło zasady funkcjonowania edukacji włączającej jako systemu wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w kształceniu ogólnodostępnym i w systemie integracyjnym. Wspomniano również o etapach pilotażu dot. edukacji włączającej realizowanego w 36 powiatach.

ZNP nadal uważa, że zasadnym są działania związane z odbiurokratyzowaniem pracy nauczycieli i dyrektorów szkół, ale nie powinna to być wyłączna i powtarzająca się dyskusja w ramach Zespołu do spraw statusu zawodowego.

W związku z zapowiedzianymi przez ministra edukacji przyspieszonymi rozmowami w sprawie przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie art. 88 ustawy Karta Nauczyciela – przedstawiciel ZNP zgłosił dwa wnioski:

  • podanie przez resort edukacji konkretnego terminu spotkania,
  • przesłanie członkom Zespołu przed spotkaniem projektu zmian ustawy – KN w zakresie emerytur.

Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował członków Zespołu, że przygotował projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zwiększający o 20 proc. wynagrodzenie nauczycieli. Projekt został złożony w Sejmie i uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół parlamentarnych demokratycznej opozycji.

Podczas dzisiejszego spotkania przedstawiciele ZNP skierowali do kierownictwa MEiN wniosek o zaopiniowanie projektu nowelizacji Karty w zakrezie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli.

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

Opinia ZNP ws. potrącania wyrównań

Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wzrosło do 4242 zł brutto. Dlatego niektórzy...

Czytaj więcej

08.02.2024

Zakończyła się druga tura rozmów z MEN – komunikat ZNP 8.02.2024

Związek Nauczycielstwa Polskiego opowiada się za jak najszybszą wypłatą podwyżek dla nauczycieli z wyrównaniem...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

13.12.2022

Edukacja jest najważniejsza – nasze rekomendacje
Czytaj więcej

19.02.2024

Opinia ZNP ws. potrącania wyrównań
Czytaj więcej

08.02.2024

Zakończyła się druga tura rozmów z MEN – komunikat ZNP 8.02.2024
Czytaj więcej

07.02.2024

8 lutego odbędzie się druga tura negocjacji płacowych
Czytaj więcej

01.02.2024

MEN – ZNP: Spotkanie uzgodnieniowe 1.02.2024
Czytaj więcej

29.01.2024

Sejm: Projekt ZNP „Godne płace…” skierowany do dalszych prac
Czytaj więcej