Pierwsze czytanie naszego projektu Pensje z budżetu

Dzisiaj, 15.04 o godz. 12.30 w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie naszego projektu „Pensje nauczycieli z budżetu”. Uzasadnienie – w wersji skróconej – wygłosił prezes ZNP Sławomir Broniarz. Obrady Sejmu można oglądać na bieżąco na stronie sejm.gov.pl (TUTAJ), polecamy!

– W imieniu obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej mam zaszczyt przedstawić paniom i panom posłom obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw, prosząc jednocześnie o poparcie tej kluczowej dla ponad 600-tysięcznej grupy nauczycieli sprawy. Ustawy, która po prostu poprawia dostęp do edukacji publicznej – mówił prezes ZNP. – Nasza obywatelska inicjatywa miała swoje pierwsze czytanie we wrześniu 2016 r. Wówczas decyzją wszystkich klubów parlamentarnych została skierowana do dalszych prac w komisjach edukacji i samorządu terytorialnego. Niestety od 2016 roku utknęła w sejmowych szufladach. Teraz, po czterech latach wraca do Sejmu, ponieważ proces legislacyjny w poprzedniej kadencji nie zakończył się.

– Dziś pierwsze czytanie odbywa się w zupełnie innej rzeczywistości prawnej i systemowej. W ciągu minionych 4 lat zmienił się ustrój szkolny, zlikwidowano gimnazja, wprowadzono 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Zmieniła się Ustawa o systemie oświaty, przyjęto nową Ustawę Prawo Oświatowe, natomiast problem z finansowaniem wynagrodzeń nauczycieli pozostał bez zmian, a wręcz pogłębił się.Jedną z przyczyn było przeprowadzenie reformy bez należytego zabezpieczenia finansowego przy spadających nakładach na oświatę w wydatkach budżetu państwa – powiedział szef ZNP. (…)

– Jesteśmy przekonani, że nasza propozycja jest korzystna nie tylko dla nauczycieli, ale przede wszystkim dla całej edukacji polskiej. Pieniądze, jakie państwo chce wydać na oświatę i przyszłość najmłodszego pokolenia, trafiać będą bowiem tam, gdzie powinny, a nie rozchodzić się na różne strony. Na naszej propozycji zyskają także uczciwe samorządy. Zostanie z nich zdjęty trudny i skomplikowany obowiązek dbania o wysokość nauczycielskich wynagrodzeń, obowiązek który w obecnej sytuacji finansowej JST nabiera szczególnego znaczenia. Po przyjęciu przez Wysoką Izbę naszego projektu ustawy zadanie to spocznie na barkach rządu i administracji w postaci Ministerstwa Edukacji Narodowej – mówił Sławomir Broniarz. (…)

Kiedy cztery lata temu zbieraliśmy podpisy pod tym projektem, wiodącym problemem było to, że samorządy oszczędzały na nauczycielach i edukacji, przeznaczając subwencję oświatową na inne cele i przekazując szkoły fundacjom i stowarzyszeniom. Dzisiaj samorządy borykają się z ogromnym problemem braku zabezpieczenia środków finansowych w budżecie państwa na realizację zadań oświatowych i dlatego popierają naszą inicjatywę obywatelską. Przyczyną obu tych zjawisk jest zły mechanizm finansowania nauczycielskich wynagrodzeń, który chcemy zmienić, proponując finansowanie pensji nauczycieli w formie dotacji celowej.

– Jeśli nasz obywatelski projekt uda się przeprowadzić z powodzeniem przez parlament, to szkoły czeka prawdziwa dobra zmiana, czego moim Koleżankom i Kolegom Nauczycielom serdecznie życzę. Chciałbym także przy tej okazji podziękować wszystkim ponad 340 tys. nauczycieli i pracowników oświaty, którzy złożyli podpisy pod inicjatywą obywatelską, którą dzisiaj mam zaszczyt państwu prezentować po raz kolejny. Liczę na przychylność pań i panów posłów, bo edukacja jest sprawą nas wszystkich i nie ma barw partyjnych. Edukacja to przyszłość nas wszystkich, naszych dzieci i wnuków, naszego kraju. Zapewnijmy odpowiedni mechanizm finansowania edukacji, który sprawi, że wszyscy uczniowie – niezależnie od tego, czy mieszkają w biednej czy zamożnej gminie – będą mieli zagwarantowany równy dostęp do publicznej edukacji. Dziękuję za uwagę – powiedział prezes ZNP po 5 minutach swojego wystąpienia, ponieważ Marszałek Sejmu Ryszard Terlecki odebrał mu głos informując, że wystąpienie zostało skrócone do 5 minut.

– Nie zostałem o tym fakcie wcześniej poinformowany – odpowiedział prezes ZNP.

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

17.05.2024

Webinarium “Ochrona małoletnich w placówce oświatowej”- 23 maja

Zapraszamy na webinarium “Ochrona małoletnich w placówce oświatowej”, które odbędzie się 23 maja w...

Czytaj więcej

13.05.2024

Po interwencji ZNP nauczyciele klas 1-3 otrzymają bony na laptopy

Rząd zdecydował ws. rewizji KPO. Nauczyciele klas 1-3 otrzymają bony na laptopy. Wnioskował o to ZNP! ZNP...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

13.12.2022

Edukacja jest najważniejsza – nasze rekomendacje
Czytaj więcej

17.05.2024

Webinarium “Ochrona małoletnich w placówce oświatowej”- 23 maja
Czytaj więcej

13.05.2024

Po interwencji ZNP nauczyciele klas 1-3 otrzymają bony na laptopy
Czytaj więcej

10.05.2024

NAU: Program „Zwrot składki”
Czytaj więcej

07.05.2024

Webinarium ZNP
Czytaj więcej

30.04.2024

20 lat Polski w Unii Europejskiej
Czytaj więcej