,

Szefowa amerykańskiego związku AFT dziękuje ZNP

14 października 2022 r. Miasteczko edukacyjne odwiedziła Randi Weingarten przewodnicząca American Federation of Teachers (AFT), jednego z największych związków zawodowych w USA, by przekazać polskim nauczycielom i nauczycielkom oraz pracownikom edukacji wyrazy wsparcia a także podziękowania za pomoc uchodźcom z Ukrainy. 

– Niektórzy politycy chcą podzielić nauczycieli i społeczeństwo oraz przeciwstawić ich sobie nawzajem. Ich zdaniem, nauczyciel nie powinien mieć głosu – mówiła w miasteczku edukacyjnym Randi Weingarten. Podziękowała też ZNP za ogromną pomoc, jaką Związek niesienie dzieciom z Ukrainy. Uznała ZNP za jednego z najbliższych sojuszników AFT.

Randi Weingarten stoi na czele American Federation of Teachers (AFT), jednego z największych związków zawodowych w USA skupiającego 1,7 mln członków. Oprócz nauczycieli i pracowników oświaty, należą do niego również m.in. pracownicy ochrony zdrowia, czy administracji publicznej. AFT należy do szerokiego zaplecza Demokratów i obecnej administracji prezydenta Joe Bidena.

Przewodnicząca AFT przyjechała do Polski z Ukrainy, którą odwiedziła, by poznać sytuację oświaty w zaatakowanym przez Rosję kraju oraz wyzwania, przed którymi stoją ukraińscy nauczyciele.

– Mamy w USA powiedzenie, które niestety jest powtarzane przez naszych szefów – że tak naprawdę nauczyciel powinien być widziany, ale nie powinien mieć głosu. Potrzebujemy, by nauczycieli zarówno było widać jak i było słychać głosy, by nauczyciele mieli dużo do powiedzenia. To miasteczko powstało po to, by wasz minister nie miał możliwości was zignorować. O to właśnie jest walka – o program nauczania, o podstawę programową, wynagrodzenia dla nauczycieli i całego sektora edukacji, ale to też walka o wolność – dodała.

Randi Weingarten jednocześnie podziękowała ZNP za współpracę, przede wszystkim za współpracę w sprawach dotyczących wschodniej Europy.

– Chciałam wam powiedzieć: dziękuję. Współpracujemy z wami blisko i mocno także w zakresie kwestii związanych z wojną, jaką Rosja prowadzi z Ukrainą. Od kilku miesięcy nasza współpraca jest bardzo bliska. W kwietniu, gdy przyjechałam z wizytą, widziałam, w jaki sposób polscy nauczyciele przyjmują i troskliwie opiekują się uczniami z Ukrainy. To nie jest łatwe dla nikogo, gdy nagle kilkoro dzieci mówiących w obcym języku, a do tego z traumą wojenną, przybywa i staje się częścią klasy. Ale wy przyjęliście ich opieką – relacjonowała szefowa AFT.

– Widziałam, jak ZNP stara się pomóc na wszelkie możliwe sposoby. Mówię nie tylko w moim imieniu oraz imieniu amerykańskich nauczycieli. Wracam z Ukrainy, gdzie spotkaliśmy się z ukraińskimi nauczycielami i związkami zawodowymi. Poproszono mnie, by przekazać wam, że koledzy z Ukrainy dziękują polskim nauczycielom, ZNP za pomoc, wsparcie i serce, które okazaliście dzieciom i wszystkim, którzy przyjechali do Polski – dodała.

Źródło: www.glos.pl

Więcej na stronie Głosu:

Wystąpienie przewodniczącej AFT można obejrzeć na kanale YT „ZNP przedstawia”. Miało ono miejsce w trakcie piątkowej debaty o treściach nauczania.

Konferencja prasowa ZNP i AFT w Miasteczku edukacyjnym

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

Opinia ZNP ws. potrącania wyrównań

Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wzrosło do 4242 zł brutto. Dlatego niektórzy...

Czytaj więcej

08.02.2024

Zakończyła się druga tura rozmów z MEN – komunikat ZNP 8.02.2024

Związek Nauczycielstwa Polskiego opowiada się za jak najszybszą wypłatą podwyżek dla nauczycieli z wyrównaniem...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

13.12.2022

Edukacja jest najważniejsza – nasze rekomendacje
Czytaj więcej

19.02.2024

Opinia ZNP ws. potrącania wyrównań
Czytaj więcej

08.02.2024

Zakończyła się druga tura rozmów z MEN – komunikat ZNP 8.02.2024
Czytaj więcej

07.02.2024

8 lutego odbędzie się druga tura negocjacji płacowych
Czytaj więcej

01.02.2024

MEN – ZNP: Spotkanie uzgodnieniowe 1.02.2024
Czytaj więcej

29.01.2024

Sejm: Projekt ZNP „Godne płace…” skierowany do dalszych prac
Czytaj więcej