Wniosek ZNP do MZ i MEiN o uruchomienie szczepień pracowników administracji i obsługi

Sz. P. Adam Niedzielski

Minister Zdrowia

 

Sz. P. Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się uruchomienia szczepień przeciw COVID-19 pracowników administracji i obsługi. Szczepienia tej grupy pracowników wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa osób pracujących stacjonarnie i mających kontakt z dziećmi oraz pozwolą na planowanie powrotu do zajęć stacjonarnych.

To pracownicy niepedagogiczni mają codziennie bezpośredni kontakt z uczniami biorącymi udział w stacjonarnych zajęciach, z rodzicami najmłodszych dzieci i z kadrą pedagogiczną. To oni odpowiadają za utrzymanie czystości i bezpieczeństwa w reżimie sanitarnym w szkołach i przedszkolach. Razem z nauczycielami tworzą jeden zespół pracowników danej placówki.

Aby zatrzymać transmisję koronawirusa na terenie szkoły, przedszkola czy placówki należy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pracowników m.in. umożliwiając im skorzystanie ze szczepień przeciw COVID-19. W ostatnich tygodniach taką możliwość otrzymali nauczyciele, a pracownicy administracji nie. Tę decyzję uznajemy za niezrozumiałą i wnioskujemy o natychmiastowe uruchomienie szczepień pracowników administracji i obsługi.

Szczepienia pracowników administracji i obsługi pozwolą na stworzenie strategii bezpiecznego powrotu do szkół (o powrocie do szkół w kwietniu mówił w ostatnich dniach Minister Edukacji i Nauki).

To nasz kolejny wniosek w sprawie szczepień pracowników oświaty w ciągu ostatniego miesiąca.

  • 5 lutego 2021 r. wystąpiliśmy do ministra Michała Dworczyka z wnioskiem „o jak najszybszą korektę planu szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 tak, aby możliwość zaszczepienia – równocześnie z nauczycielami pracującymi stacjonarnie – mieli również pracownicy obsługi i administracji pracujący stacjonarnie w przedszkolach, szkołach, poradniach i żłobkach”.
  • Następnie 9 lutego br. przekazaliśmy „Stanowisko Prezydium Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP w sprawie szczepień pracowników administracji i obsługi szkół i placówek”, w którym piszemy o naszym braku zgody na „wykluczenie pracowników administracji i obsługi z możliwości równoległego szczepienia z nauczycielami pracującymi stacjonarnie w szkołach i placówkach”.
  • 23 lutego br. pracownicy administracji i obsługi zostali wpisani do specrozporządzenia covidowego do grupy I, co umożliwiłoby ich zaszczepienie tuż po nauczycielach. Jednak trzy dni później, 26 lutego rząd ich z tego rozporządzenia wykreślił.

Za błędną uważamy decyzję o wycofaniu pracowników administracji i obsługi z możliwości rejestracji na szczepienie, ponieważ pracownicy oświaty pracujący stacjonarnie codziennie mają kontakt z dziećmi i uczniami w przedszkolach i szkołach. Stoimy na stanowisku, że pracownicy administracji i obsługi w szkołach i przedszkolach powinni mieć możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Związek Nauczycielstwa Polskiego ponawia apel o jak najszybszą korektę planu szczepień przeciw COVID-19 tak, aby możliwość zaszczepienia mieli również pracownicy administracji i obsługi pracujący w szkołach, przedszkolach, poraniach i placówkach.

Z poważaniem,

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

Interwencja ZNP ws. skutków rezygnacji z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował do Ministerstwa Edukacji Narodowej list dotyczący skutków rezygnacji z...

Czytaj więcej
Opinia ZNP ws. potrącania wyrównań

Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wzrosło do 4242 zł brutto. Dlatego niektórzy...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

27.05.2024

Nauczyciel Roku 2024 i Nauczyciel Jutr@. Można już zgłaszać kandydatów!
Czytaj więcej

13.12.2022

Edukacja jest najważniejsza – nasze rekomendacje
Czytaj więcej

17.07.2024

VIDEO: Pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia nauczycieli
Czytaj więcej

17.07.2024

VIDEO: Pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. awansu i oceny pracy nauczycieli
Czytaj więcej

15.07.2024

16 i 17 lipca: Grupy robocze ds. awansu i kwalifikacji
Czytaj więcej

15.07.2024

Związkowe abc: Informator dla oddziałów ZNP
Czytaj więcej

10.07.2024

WYNAGRODZENIA: Sprawy wymagające pilnego uregulowania i konkretne propozycje ZNP
Czytaj więcej