Informator strajkowy od 15 kwietnia

15 kwietnia: Ósmy dzień strajku

ZNP zaapelował po raz kolejny do rządu o niezwłoczne podjęcie rozmów o podwyżkach dla nauczycieli. Prezes ZNP mówi: Protestującym nauczycielom trudno przyjąć powtarzany przez niektórych przedstawicieli rządu argument o tym, że sytuacja budżetu „doszła do ściany”, a pieniędzy dla nauczycieli po prostu nie ma. Skoro w jeden weekend politycy PiS znaleźli ponad 40 mld zł na różnego rodzaju programy, to pieniądze na godne pensje.

Wg ZNP tylko część placówek, głównie przedszkoli, podjęło decyzję o przerwaniu strajku, ale zdecydowana większość szkół w poniedziałek kontynuowała protest. W niektórych gminach wywierane są też naciski na strajkujących, by przerwali akcję.

Strajkujący są wdzięczni za słowa otuchy i poparcia napływające z całego kraju, od różnych środowisk.

Ponad 5 mln zł – taką kwotę udało się dotąd zgromadzić na Funduszu Strajkowym nauczycieli. To wspaniały gest solidarności całego społeczeństwa wobec protestujących.

16 kwietnia: Dziewiąty dzień strajku

„Okrągły stół” w sprawie edukacji zbierze się po świętach wielkanocnych – w środę, czwartek lub piątek (tj. 24, 25 lub 26 kwietnia ) – informuje rano premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że będzie patronem „edukacyjnego okrągłego stołu”.

ZNP zwołuje posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. ZNP: Wracamy do stołu rozmów w czwartek, 18 kwietnia o godz. 10.00. Chcemy rozmawiać wcześniej, bo strajk trwa tu i teraz!

Szczere i głębokie wsparcie dla tysięcy polskich nauczycieli, którzy w akcie desperacji – poprzez strajk – postanowili upomnieć się o godne życie” – wyraziło w specjalnej uchwale Prezydium Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

EI stoi ramię w ramię z Wami, obok Was i popiera Was z całej siły! – mówi Dawid Edwards, sekretarz generalny Międzynarodówki Edukacyjnej (Education International, EI), zrzeszającej 400 związków zawodowych z 174 krajów (32 miliony związkowców).

17 kwietnia: Dziesiąty dzień strajku

Przed południem z warszawskiej dzielnicy Ochota wyszedł marsz pod MEN z poparciem dla nauczycieli. Przed siedzibą resortu edukacji zebrali się nauczyciele, przede wszystkim z liceów i techników. W samo południe w całej Polsce pracownicy wychodzili przed swoje miejsca pracy i robili sobie wspólne zdjęcie, które umieszczali w mediach społecznościowych. W ten sposób symbolicznie dołączyli do strajkujących.

Prezydent Andrzej Duda chce, by negocjacje płacowe toczyły się pod jego auspicjami w Belwederze, rząd jednak się na to nie zgadza. Jak powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, rozmowy “okrągłego stołu” nie odbędą się w Belwederze i nie w formule RDS.

Wieczorem w Warszawie odbędzie się za to koncert artystów dla nauczycieli! Warszawiacy i Artyści organizują dla nauczycieli koncert: Pokażmy Nauczycielom, że jesteśmy z nimi! Zagrają i zaśpiewają między innymi: Dr Misio, Organek, Marysia Sadowska, Kayah, Mika Urbaniak,Ula Dudziak, Vienio.

Na koncie funduszu strajkowego jest ponad 6,5 mln zł!

18 kwietnia: Jedenasty dzień strajku

Godzina 10.00: powrót do rozmów z rządem na wniosek ZNP.

Rząd w trakcie drugiego tygodnia strajku, proponuje strajkującym nauczycielom zwiększenie pensum o 2 godziny i proporcjonalne podniesienie pensji zasadniczej od września 2020 roku. Chodzi o wzrost średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego o 250 zł, czyli wzrost pensji zasadniczej o ok. 125 zł. Gdyby przeliczyć, ile nauczyciel zarabia za godzinę okaże się, że nowa propozycja rządu to obniżka, a nie podwyżka!

ZNP i FZZ składają nową propozycję, polegającą na rozłożeniu na raty 30% wzrostu wynagrodzenia zasadniczego w 2019 roku:

  • 1.01: 5%
  • 1.09: 9,6% oraz
  • 1.10: 5%
  • 1.11: 5%
  • 1.12: 5%

Związek zaproponował także powołanie niezależnych mediatorów (profesorów B.Śliwerskiego i M.Konopczyńskiego), ale tę propozycję rząd odrzucił.

Godz. 17.00: premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ogłasza, że okrągły edukacyjny stół odbędzie się 26 kwietnia na Stadionie Narodowym, a rozmowy będą dotyczyły czterech obszarów (uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i nowoczesna szkoła).

Szef ZNP Sławomir Broniarz, komentując wystąpienie premiera rządu pyta, dlaczego premier nie rozmawiał dzisiaj ze strajkującymi nauczycielami oraz dlaczego w wymienionych obszarach nie pojawia się kwestia płac i nakładów na edukację.

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na listę odbiorców newslettera.. Obiecujemy nie spamować! Zapoznaj się z naszą polityką przetwarzania danych osobowych.

FreshMail.pl