Informator strajkowy od 7 kwietnia

7 kwietnia. Tuż przed strajkiem

Późnym wieczorem oświatowa Solidarność jako jedyny związek zawodowy biorący udział w negocjacjach, popisuje porozumienie z rządem. Nowością w tym dokumencie jest dodatkowa podwyżka 4,6% od września br.

Rząd odrzucił propozycję ZNP i FZZ, by 30% podwyżkę wypłacić w dwóch ratach.

8 kwietnia. Pierwszy dzień strajku

Rusza największy od 1993 roku strajk nauczycieli oraz pracowników administracji i oświaty w Polsce. Strajkujący proszą rodziców o zrozumienie: Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja. Zwracają się do uczniów: Protestujemy w trosce o Waszą przyszłość.

Pierwsi artyści – Dawid Podsiadło, Anja Rubik – udzielają poparcia strajkującym. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że rozporządzenia MEN ws. powołania w skład zespołu nadzorującego „osób posiadających kwalifikacje” mogą stać się podstawą do unieważnienia egzaminów.

9 kwietnia. Drugi dzień strajku

Wiemy, jaka jest realna skala protestu: w strajku bierze udział 15 179 szkół, co stanowi aż 74% wszystkich szkół, przedszkoli, placówek i zespołów szkół.

Godzinę po opublikowaniu tej statystyki, wicepremier Beata Szydło zaprasza ZNP i FZZ na negocjacje. Rozmowy ruszają o godz. 15 i szybko się kończą, bo rząd proponuje związkom podpisanie tego samego porozumienia, które zawarł z oświatową S. Rząd nie zgadza się też na kolejną propozycję ZNP i FZZ, by 30% podwyżkę rozłożyć już na trzy raty.

Wieczorem w TVP 1 premier Mateusz Morawiecki zapowiada zwołanie po Wielkanocy edukacyjnego „okrągłego stołu”, który miałby zająć się m.in. rządową propozycją podwyższenia pensum od 4 do 6 godzin.

10 kwietnia. Trzeci dzień strajku

Strajk trwa. O godz. 9.00 rusza egzamin gimnazjalny (z wyjątkiem trzech szkół). Uczniów nadzorują m.in. leśnicy, strażacy, pracownicy służby więziennej, siostry zakonne i inne osoby z zewnątrz. Okazało się także, że są pieniądze dla nowych „egzaminatorów”: niektóre samorządy zapłaciły „dublerom” nawet 450 zł dziennie. ZNP zapewnił, że nie zamierza zawieszać strajku, a egzaminy odbyły się nie dzięki rządowi, tylko wysiłkowi dyrektorów.

ZNP: propozycja edukacyjnego stołu w tej chwili to dolewanie oliwy do ognia, bo strajk trwa tu i teraz.

Strona rządowa straszy brakiem wynagrodzenia za strajk. ZNP uspokaja: Wypłacanie wynagrodzenia za strajk jest dopuszczalne. Pracodawca może zawrzeć z organizacją związkową porozumienie kończące spór zbiorowy przyznając w nim strajkującym prawo do wynagrodzenia za czas strajku.

Strajkujący nauczyciele z krakowskiego liceum piszą list do swojej koleżanki, Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy: Jesteśmy rozgoryczeni Twoim brakiem solidaryzmu ze środowiskiem nauczycielskim.

Protestujących wspierają kolejne grupy. Jako sędziowie i byli uczniowie stanowczo sprzeciwiamy się prowadzeniu kampanii nienawiści przeciwko nauczycielom – napisali sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

11 kwietnia: Czwarty dzień strajku

Społeczny Komitet składający się z ludzi nauki, kultury i mediów uruchamia fundusz strajkowy na rzecz protestujących.
Wpłat na „Fundusz strajkowy” można dokonywać na konto ZNP:
13 1240 5934 1111 0010 8960 6877
W ciągu 24 godzin na koncie funduszu jest już 400 tysięcy zł.

Związek zwraca uwagę na narastające działania antynauczycielskie (policja wchodzi do niektórych protestujących szkół) i szykany, jakie spotykają strajkujących, m.in. kuratorzy zaczynają bezprawnie zbierać dane o strajkujących.

ZNP do strajkujących: Bądźmy razem i pokażmy, że wartością nadrzędną jest godność zawodu nauczycielskiego, troska o jakość nauczania, troska o uczniów.

Wieczorem w kilku miastach rodzice wychodzą na ulice, by w ten sposób okazać protestującym wsparcie i solidarność. Ruszają pierwsze pikiety pod hasłem „Światełko dla nauczycieli”.

12 kwietnia. Piąty dzień strajku

Strajk w oświacie będzie kontynuowany – taką decyzję podejmuje Prezydium ZG ZNP. I apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe podjęcie rozmów z ZNP z udziałem mediatora zewnętrznego.

Dane strajkujących nauczycieli nie powinny być umieszczane w SIO – informuje za to Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Na funduszu strajkowym #WspieramNauczycieli jest już ponad 2,3 mln zł. Wieczorem w kolejnych miastach rodzice solidaryzują się z nauczycielami podczas pikiet. W Warszawie artyści na Placu Zamkowym zapowiadają zorganizowanie koncertu poparcia dla nauczycieli.

13-14 kwietnia. Szósty i siódmy dzień strajku

Choć jest weekend, niektóre placówki – pracujące w tzw. trybie ciągłym – strajkują. Wieczorami już nie tylko w dużych, ale i mniejszych miastach rodzice wychodzą na ulice, by wspierać strajkujących.

W niedzielę premier na spotkaniu z dziennikarzami prosi, by „z uwagi na zbliżający się Wielki Tydzień zawiesić ten protest”. Prezes ZNP odpowiada: W Wielkim Tygodniu zachęcamy premiera do podjęcia wielkich decyzji. I przypomina o piątkowym zaproszeniu do rozmów.

Na koncie funduszu strajkowego #WspieramNauczycieli jest ponad 3 mln zł.

 

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na listę odbiorców newslettera.. Obiecujemy nie spamować! Zapoznaj się z naszą polityką przetwarzania danych osobowych.

FreshMail.pl