Informator strajkowy od 7 kwietnia

7 kwietnia. Tuż przed strajkiem

Późnym wieczorem oświatowa Solidarność jako jedyny związek zawodowy biorący udział w negocjacjach, popisuje porozumienie z rządem. Nowością w tym dokumencie jest dodatkowa podwyżka 4,6% od września br.

Rząd odrzucił propozycję ZNP i FZZ, by 30% podwyżkę wypłacić w dwóch ratach.

8 kwietnia. Pierwszy dzień strajku

Rusza największy od 1993 roku strajk nauczycieli oraz pracowników administracji i oświaty w Polsce. Strajkujący proszą rodziców o zrozumienie: Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja. Zwracają się do uczniów: Protestujemy w trosce o Waszą przyszłość.

Pierwsi artyści – Dawid Podsiadło, Anja Rubik – udzielają poparcia strajkującym. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że rozporządzenia MEN ws. powołania w skład zespołu nadzorującego „osób posiadających kwalifikacje” mogą stać się podstawą do unieważnienia egzaminów.

9 kwietnia. Drugi dzień strajku

Wiemy, jaka jest realna skala protestu: w strajku bierze udział 15 179 szkół, co stanowi aż 74% wszystkich szkół, przedszkoli, placówek i zespołów szkół.

Godzinę po opublikowaniu tej statystyki, wicepremier Beata Szydło zaprasza ZNP i FZZ na negocjacje. Rozmowy ruszają o godz. 15 i szybko się kończą, bo rząd proponuje związkom podpisanie tego samego porozumienia, które zawarł z oświatową S. Rząd nie zgadza się też na kolejną propozycję ZNP i FZZ, by 30% podwyżkę rozłożyć już na trzy raty.

Wieczorem w TVP 1 premier Mateusz Morawiecki zapowiada zwołanie po Wielkanocy edukacyjnego „okrągłego stołu”, który miałby zająć się m.in. rządową propozycją podwyższenia pensum od 4 do 6 godzin.

10 kwietnia. Trzeci dzień strajku

Strajk trwa. O godz. 9.00 rusza egzamin gimnazjalny (z wyjątkiem trzech szkół). Uczniów nadzorują m.in. leśnicy, strażacy, pracownicy służby więziennej, siostry zakonne i inne osoby z zewnątrz. Okazało się także, że są pieniądze dla nowych „egzaminatorów”: niektóre samorządy zapłaciły „dublerom” nawet 450 zł dziennie. ZNP zapewnił, że nie zamierza zawieszać strajku, a egzaminy odbyły się nie dzięki rządowi, tylko wysiłkowi dyrektorów.

ZNP: propozycja edukacyjnego stołu w tej chwili to dolewanie oliwy do ognia, bo strajk trwa tu i teraz.

Strona rządowa straszy brakiem wynagrodzenia za strajk. ZNP uspokaja: Wypłacanie wynagrodzenia za strajk jest dopuszczalne. Pracodawca może zawrzeć z organizacją związkową porozumienie kończące spór zbiorowy przyznając w nim strajkującym prawo do wynagrodzenia za czas strajku.

Strajkujący nauczyciele z krakowskiego liceum piszą list do swojej koleżanki, Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy: Jesteśmy rozgoryczeni Twoim brakiem solidaryzmu ze środowiskiem nauczycielskim.

Protestujących wspierają kolejne grupy. Jako sędziowie i byli uczniowie stanowczo sprzeciwiamy się prowadzeniu kampanii nienawiści przeciwko nauczycielom – napisali sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

11 kwietnia: Czwarty dzień strajku

Społeczny Komitet składający się z ludzi nauki, kultury i mediów uruchamia fundusz strajkowy na rzecz protestujących.
Wpłat na „Fundusz strajkowy” można dokonywać na konto ZNP:
W ciągu 24 godzin na koncie funduszu jest już 400 tysięcy zł.

Związek zwraca uwagę na narastające działania antynauczycielskie (policja wchodzi do niektórych protestujących szkół) i szykany, jakie spotykają strajkujących, m.in. kuratorzy zaczynają bezprawnie zbierać dane o strajkujących.

ZNP do strajkujących: Bądźmy razem i pokażmy, że wartością nadrzędną jest godność zawodu nauczycielskiego, troska o jakość nauczania, troska o uczniów.

Wieczorem w kilku miastach rodzice wychodzą na ulice, by w ten sposób okazać protestującym wsparcie i solidarność. Ruszają pierwsze pikiety pod hasłem „Światełko dla nauczycieli”.

12 kwietnia. Piąty dzień strajku

Strajk w oświacie będzie kontynuowany – taką decyzję podejmuje Prezydium ZG ZNP. I apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe podjęcie rozmów z ZNP z udziałem mediatora zewnętrznego.

Dane strajkujących nauczycieli nie powinny być umieszczane w SIO – informuje za to Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Na funduszu strajkowym #WspieramNauczycieli jest już ponad 2,3 mln zł. Wieczorem w kolejnych miastach rodzice solidaryzują się z nauczycielami podczas pikiet. W Warszawie artyści na Placu Zamkowym zapowiadają zorganizowanie koncertu poparcia dla nauczycieli.

13-14 kwietnia. Szósty i siódmy dzień strajku

Choć jest weekend, niektóre placówki – pracujące w tzw. trybie ciągłym – strajkują. Wieczorami już nie tylko w dużych, ale i mniejszych miastach rodzice wychodzą na ulice, by wspierać strajkujących.

W niedzielę premier na spotkaniu z dziennikarzami prosi, by „z uwagi na zbliżający się Wielki Tydzień zawiesić ten protest”. Prezes ZNP odpowiada: W Wielkim Tygodniu zachęcamy premiera do podjęcia wielkich decyzji. I przypomina o piątkowym zaproszeniu do rozmów.

Na koncie funduszu strajkowego #WspieramNauczycieli jest ponad 3 mln zł.