,

Działania ZNP dot. ustawy o zawodach medycznych i nauczycieli logopedów – komunikat

W kontekście projektu ustawy o zawodach medycznych kierowane są do Związku Nauczycielstwa Polskiego liczne pytania dotyczące wykonywania zawodu logopedów, dla których podstawowym miejscem zatrudnienia jest placówka oświatowa.

W związku z tym, że ustawa ta włącza logopedów do zawodów medycznych, Zespół Polityki Edukacyjnej ZNP przesłał do ministra zdrowia pytanie, czy zapisy ustawy pozwalać będą na wykonywanie zawodu logopedy poza systemem oświaty bez konieczności kwalifikacji medycznych. 

Natomiast 24 kwietnia 2023 r. Komisja Pedagogiczna i Komisja Ochrony Pracy ZG ZNP zorganizuje spotkanie, w którym wezmą udział – poza członkami Komisji – przedstawiciele nauczycieli logopedów, a także przewodnicząca Polskiego Związku Logopedów – Milena Stasiak.

Głównym celem spotkania jest omówienie zagrożeń wynikających z projektu ustawy o zawodzie medycznym oraz przyjęcie stanowiska Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie podjęcia wspólnych działań z przedstawicielami Polskiego Związku Logopedów.

LIST ZNP DO MZ

Warszawa 18.04.2023 r.

                                                                                      Pan Adam Niedzielski

                                                                                      Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze!

W obiegu prawnym – uzgodnieniach międzyresortowych procedowany jest projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych. Do Związku  Nauczycielstwa Polskiego napływają liczne zapytania dotyczące wykonywania zawodu logopedy, dla których podstawowym miejscem zatrudnienia jest  szkoła czy przedszkole, a wykonują oni  również pracę logopedy z uczniami  w formach pozaszkolnych, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. 

W związku z powyższym, Związek wychodząc naprzeciw obaw zaniepokojonych nauczycieli logopedów, którzy prowadzą zajęcia z dziećmi w formach poza szkołą, prosi pana ministra o wyjaśnienie: Czy resort zdrowia w rozporządzeniu o wymaganiach kwalifikacyjnych niezbędnych  do wykonywania zawodu medycznego planuje uznać kwalifikacje wymagane od nauczycieli logopedów określone  w rozporządzeniu MEN z 1.08.2017r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2022 r.poz.1289 ze zmianami)  za wystarczające do wykonywania zawodu  logopedy poza systemem oświaty.

POWIĄZANE WPISY

22.09.2023

List Prezydium KSPAiO ZNP do Pracowników administracji i obsługi

Koleżanki i Koledzy W najbliższych dniach nauczyciele otrzymają specjalną nagrodę z okazji 250. rocznicy...

Czytaj więcej

21.09.2023

Opinia Prezydium ZG ZNP do ustawy budżetowej na rok 2024 oraz ustawy o szczególnych rozwiązania służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024

Prezydium Zarządu Głównego ZNP, odpowiadając na pisma Ministra Finansów z dnia 24 sierpnia 2023 r....

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

07.06.2023

ZNP domaga się 20-procentowych podwyżek dla nauczycieli od lipca – komunikat ZNP
Czytaj więcej

22.09.2023

List Prezydium KSPAiO ZNP do Pracowników administracji i obsługi
Czytaj więcej

21.09.2023

Opinia Prezydium ZG ZNP do ustawy budżetowej na rok 2024 oraz ustawy o szczególnych rozwiązania służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024
Czytaj więcej

04.09.2023

Dziękujemy za udział w pikiecie 1.09.2023
Czytaj więcej

03.09.2023

List prezesa ZNP z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024
Czytaj więcej

01.09.2023

Petycja uczestników i uczestniczek pikiety protestacyjnej ZNP 1.09.2023
Czytaj więcej