Walczymy w Senacie o podwyżki dla nauczycieli

10 grudnia na senackiej komisji finansów wiceprezes ZG ZNP zgłosił poprawki ws. podwyżek dla nauczycieli. O ich losie zdecyduje cały Senat.

– Istotne dla nauczycieli i oświaty poprawki próbujemy zgłaszać różnymi drogami. Natomiast czujemy się w tym osamotnieni. Nie dostrzegam aktywności innych związków. To jest niezrozumiałe. Siła naszych argumentów byłaby dużo większa, gdyby inne związki razem z nami walczyły o wyższe wynagrodzenia – mówi wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński w wypowiedzi dla portalu www.glos.pl. .

Związek złożył propozycje do ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej. Poprawki ZNP dotyczą zwiększenia środków finansowych na fundusz świadczeń socjalnych, fundusz nagród i doskonalenia nauczycieli, które Sejm wcześniej zmniejszył, a także wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w przyszłym roku.

W opinii ZNP w budżecie państwa na 2021 r. rząd nie zabezpieczył żadnych pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli, stąd propozycje poprawek. Kluczowa dla nauczycielskich wynagrodzeń jest zapisana w projekcie budżetu kwota bazowa dla nauczycieli. To na jej podstawie oblicza się wynagrodzenie przysługujące nauczycielom na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Zgodnie z rządowym projektem, kwota bazowa ma wynieść w 2021 r. 3537,80 zł, czyli ma pozostać na tym samym poziomie, co obecnie.

O dalszym losie poprawek ZNP zdecyduje Senat na posiedzeniu plenarnym jeszcze w grudniu.

POWIĄZANE WPISY

List ZNP do Premiera ws. reformy edukacji włączającej

W specjalnym liście do Premiera RP Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się o wstrzymanie prac nad nowymi...

Czytaj więcej

09.04.2021

Szczepienia: List ZNP do MZ ws. drugiej dawki

Warszawa, 9.04.2021 Sz.P. Adam Niedzielski Minister Zdrowia Szanowny Panie Ministrze! 7 kwietnia br. Europejska Agencja...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

06.12.2021

Wysłuchanie społeczne
Czytaj więcej

03.12.2021

Lex Czarnek: Wysłuchanie społeczne w poniedziałek, 6.12
Czytaj więcej

01.12.2021

Protest pracowników szkolnictwa wyższego i nauki
Czytaj więcej

01.12.2021

Lex Czarnek w Sejmie
Czytaj więcej

30.11.2021

KALENDARZ NAUCZYCIELSKI 2022
Czytaj więcej

Zapoznałem się z polityką przetwarzania danych osobowych.