Walczymy w Senacie o podwyżki dla nauczycieli

10 grudnia na senackiej komisji finansów wiceprezes ZG ZNP zgłosił poprawki ws. podwyżek dla nauczycieli. O ich losie zdecyduje cały Senat.

– Istotne dla nauczycieli i oświaty poprawki próbujemy zgłaszać różnymi drogami. Natomiast czujemy się w tym osamotnieni. Nie dostrzegam aktywności innych związków. To jest niezrozumiałe. Siła naszych argumentów byłaby dużo większa, gdyby inne związki razem z nami walczyły o wyższe wynagrodzenia – mówi wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński w wypowiedzi dla portalu www.glos.pl. .

Związek złożył propozycje do ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej. Poprawki ZNP dotyczą zwiększenia środków finansowych na fundusz świadczeń socjalnych, fundusz nagród i doskonalenia nauczycieli, które Sejm wcześniej zmniejszył, a także wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w przyszłym roku.

W opinii ZNP w budżecie państwa na 2021 r. rząd nie zabezpieczył żadnych pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli, stąd propozycje poprawek. Kluczowa dla nauczycielskich wynagrodzeń jest zapisana w projekcie budżetu kwota bazowa dla nauczycieli. To na jej podstawie oblicza się wynagrodzenie przysługujące nauczycielom na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Zgodnie z rządowym projektem, kwota bazowa ma wynieść w 2021 r. 3537,80 zł, czyli ma pozostać na tym samym poziomie, co obecnie.

O dalszym losie poprawek ZNP zdecyduje Senat na posiedzeniu plenarnym jeszcze w grudniu.

POWIĄZANE WPISY

Działania ZNP dot. ustawy o zawodach medycznych i nauczycieli logopedów – komunikat

W kontekście projektu ustawy o zawodach medycznych kierowane są do Związku Nauczycielstwa Polskiego liczne...

Czytaj więcej
Informacja dotycząca nauczycieli – logopedów zatrudnionych w szkołach

Wobec przyjęcia przez rząd projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych, ustawy która dotyczy logopedów...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

07.06.2023

ZNP domaga się 20-procentowych podwyżek dla nauczycieli od lipca – komunikat ZNP
Czytaj więcej

22.09.2023

List Prezydium KSPAiO ZNP do Pracowników administracji i obsługi
Czytaj więcej

21.09.2023

Opinia Prezydium ZG ZNP do ustawy budżetowej na rok 2024 oraz ustawy o szczególnych rozwiązania służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024
Czytaj więcej

04.09.2023

Dziękujemy za udział w pikiecie 1.09.2023
Czytaj więcej

03.09.2023

List prezesa ZNP z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024
Czytaj więcej

01.09.2023

Petycja uczestników i uczestniczek pikiety protestacyjnej ZNP 1.09.2023
Czytaj więcej