Wizyty w ZNP: sekretarz generalny Education International i przewodnicząca American Federation of Teachers

W marcu 2022 r. do Polski przyjechał David Edwards, sekretarz generalny Międzynarodówki Edukacyjnej (Education International), by odbyć kilka spotkań w sprawie uchodźców z Ukrainy i zrozumieć sytuację edukacyjną dzieci i młodzieży z Ukrainy. Jego wizytę organizował Związek Nauczycielstwa Polskiego. David Edwards rozmawiał z nauczycielami i związkowcami z ZNP, z władzami Warszawy, był w warszawskim I LO, na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz na Bielanach, gdzie oglądał, jak wyglądają działania pomocowe dla uchodźców – szczególnie tych najmłodszych. Dwa punkty pobytowe na Bielanach, gotowych na przyjęcie uchodźców z Ukrainy, które zorganizowano w kompleksie sportowym oraz w hali liceum pokazywał burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

– Są związki nauczycielskie, które mają bardzo duże doświadczenie w przyjmowaniu migrantów do swoich systemów edukacji. Mają wypracowane szczegółowe strategie i koncepcje działań, materiały, procedury, na podstawie których można przyjmować zarówno uczniów uchodźców, jak i tworzyć warunki do pracy dla nauczycieli uchodźców. Natomiast są też związki, które nie mają takich doświadczeń – mówił David Edwards. – Jedno z głównych zadań Międzynarodówki Edukacyjnej polega więc na tym, żeby te związki, które nie mają doświadczeń, uczyły się i czerpały wzorce od tych z doświadczeniem.

Całą rozmowę można przeczytać na stronie Głosu Nauczycielskiego:

David Edwards: Polacy we wspaniały sposób solidaryzują się z Ukraińcami i udzielają pomocy – Głos Nauczycielski (glos.pl)

Natomiast 3 kwietnia z wizytą do ZNP uda się Randi Weingarten, przewodnicząca amerykańskiego związku nauczycieli – American Federation of Teachers.

– Jak wielu innych, z przerażeniem patrzę na barbarzyństwa Wladimira Putina oraz podziwiam  determinację i wolę Ukraińskich ludzi – mówi Głosowi Nauczycielskiemu Randi Weingarten. – AFT zbiera fundusze na pomoc w przesiedleniu nauczycieli i dzieci przesiedlonych w wyniku wojny w Ukrainie.

POWIĄZANE WPISY

25.05.2022

Sejmowa komisja edukacji o wynagrodzeniach nauczycieli

24 maja, podczas posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży odbyła się dwugodzinna dyskusja na temat...

Czytaj więcej

24.05.2022

Egzamin ósmoklasisty 2022

Drodzy uczniowie klas ósmych, powodzenia! Trzymamy kciuki! 👍...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

25.05.2022

Sejmowa komisja edukacji o wynagrodzeniach nauczycieli
Czytaj więcej

24.05.2022

Egzamin ósmoklasisty 2022
Czytaj więcej

24.05.2022

ZNP interweniuje ws. ograniczania wymiaru zatrudnienia nauczycieli specjalistów
Czytaj więcej

23.05.2022

Ukraińskie ABC. Podcast nr 4 dla uczniów i nauczycieli
Czytaj więcej

23.05.2022

Документи про освіту
Czytaj więcej