,

Wniosek ZNP do GIS o przywrócenie zapisów zwiększających bezpieczeństwo pracowników przedszkoli

Główny Inspektor Sanitarny 

Związek Nauczycielstwa Polskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec zmiany zapisu w wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 r. dotyczącego zniesienia zakazu przyprowadzania dzieci do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych, innych form wychowania przedszkolnego oraz żłobków, jeśli w domu przebywa osoba objęta kwarantanną.

Środowisko przedszkolne w obecnym czasie boryka się z bardzo dużą liczbą zachorowań pracowników na Covid-19. Absencja chorobowa bądź izolacja pracowników powoduje, że w placówkach przedszkolnych w wielu przypadkach pracuje już tylko ok. 40% załogi, a ze względu na długotrwały proces leczenia okres absencji zakażonych pracowników wynosi często kilka tygodni. O trudnościach kadrowych przedszkola informują rodziców na swoich stronach internetowych, przeglądając je można zauważyć jak masowe jest to zjawisko.

Aby utrzymać funkcjonowanie placówek w ramach organizacyjnych w przedszkolach łączy się grupy (na co pozwalają zmiany wytycznych GIS!), co niestety zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Obowiązujące obecnie wytyczne GIS pogłębią tę niezwykle trudną sytuację gdy do placówek trafią dzieci rodziców objętych kwarantanną, co znacznie zwiększy ryzyko transmisji wirusa.

Dlatego apelujemy, by w sytuacji kryzysowej dla edukacji przedszkolnej jaką jest brak kadry pedagogicznej oraz administracyjno-obsługowej – pilne dokonać zmiany w aktualnych wytycznych GIS. Domagamy się przywrócenia zapisów zwiększających bezpieczeństwo pracowników przedszkoli.

W związku z powyższym oczekujemy:

  • wprowadzenia limitów powierzchni sal w przeliczeniu na liczbę dzieci – podobnie jak w okresie wiosennym,
  • zmiany zapisu umożliwiającego łączenie grup,
  • wprowadzenia zakazu przyprowadzania do przedszkola dziecka, o ile ma ono kontakt z osobą zakażoną lub przebywającą na kwarantannie (w większości przypadków dzieci bezobjawowo przechodzą zakażenie),
  • wprowadzenia bezwzględnej zasady pierwszeństwa dostępu do opieki przedszkolnej dla dzieci rodziców pracujących na pierwszej linii walki z epidemią, a następnie dla rodziców pracujących poza domem, którzy nie mają możliwości zapewnienia opieki dla dzieci.

Sytuacja w jakiej przyszło obecnie funkcjonować placówkom wychowania przedszkolnego całkowicie przeczy zasadom bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Krzysztof Baszczyński /-/

Wiceprezes ZG ZNP

List ZNP do GIS, 1.12.2020

POWIĄZANE WPISY

16.08.2021

Sprostowanie dotyczące wypowiedzi prezesa ZNP nt. szczepień nauczycieli

Nie jest prawdą, jak napisał portal www.dziennik.pl, a w ślad za nim także www.gazetaprawna.pl, że wg prezesa ZNP:...

Czytaj więcej

08.07.2021

ZNP przedstawia – My w pandemii. ENG

Pierwszy z cyklu filmów „ZNP przedstawia” – “My w pandemii” (wersja z angielskimi napisami). To...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

06.12.2021

Wysłuchanie społeczne
Czytaj więcej

03.12.2021

Lex Czarnek: Wysłuchanie społeczne w poniedziałek, 6.12
Czytaj więcej

01.12.2021

Protest pracowników szkolnictwa wyższego i nauki
Czytaj więcej

01.12.2021

Lex Czarnek w Sejmie
Czytaj więcej

30.11.2021

KALENDARZ NAUCZYCIELSKI 2022
Czytaj więcej

Zapoznałem się z polityką przetwarzania danych osobowych.