Wyjaśnienie ZNP do artykułu w Dzienniku Gazecie Prawnej „Czas na porządki w karcie”, 21.06.2021

W związku z wywiadem „Czas na porządki w karcie. Czarnek: Status zawodowy nauczyciela musi ulec zmianie” opublikowanym w „Dzienniku Gazecie Prawnej” 21.06.2021 r., w którym minister edukacji – w kontekście przyznania medalu Komisji Edukacji Narodowej Sławomirowi Broniarzowi w 2000 roku (za czasów rządu AWS-UW) – używa wobec prezesa ZNP określenia „aktywny polityk lewicy” informujemy, że:

– Sławomir Broniarz nie jest politykiem, nie był nigdy posłem i nie należy do partii politycznej w odróżnieniu od pana Przemysława Czarnka, który jest członkiem partii politycznej i aktywnym politykiem od lat piastującym różne stanowiska w administracji samorządowej i rządowej.

Wyjaśniamy, że demokratycznych krajach partnerzy społeczni są traktowani po partnersku i stanowią ważny element życia publicznego. Stanowią jedną z trzech stron dialogu społecznego, reprezentując interesy pracowników.

Przypominamy także panu ministrowi:

– o istnieniu podstawowych zasad dialogu społecznego. Jedną z nich jest niezależność i równowaga stron dialogu, które powinny kierować się zasadami poszanowania oraz prowadzenia dialogu w dobrej wierze;

– związki zawodowe w Polsce działają na podstawie art. 59 Konstytucji RP oraz Ustawy o związkach zawodowych. Zgodnie z ww. ustawą, „związki zawodowe reprezentują osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 3–6, a także bronią ich godności, praw oraz interesów materialnych i moralnych, zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych”.

Zatem prezes ZNP reprezentuje interesy materialne i moralne oraz broni godności pracowników oświaty oraz nauczycieli i nauczycielek, a Sławomir Broniarz został wybrany do reprezentowania i obrony praw, interesów zawodowych i socjalnych członków Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Sprzeciwiamy się deprecjonowaniu uczestników dialogu społecznego i przypisywaniu związkowcom partyjnych ról. Celem tego nieprawdziwego porównania do polityka – nota bene zastosowanego przez aktywnego polityka – miałby być negatywny odbiór partnerów społecznych przez opinię publiczną.

POWIĄZANE WPISY

01.07.2021

Polecamy program z udziałem ZNP

1 lipca 2021 r. prezes ZNP będzie gościem programu „Tak jest” TVN24 ok. godz. 18.20....

Czytaj więcej

01.07.2021

Briefing oświatowych związków 1 lipca

Briefing oświatowych związków zawodowych 1 lipca o godz. 13.15 Warszawa, ul. Jana III Sobieskiego 102A/u7 (siedziba...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

28.07.2021

LIST OTWARTY do Prezydenta, Premiera i Parlamentarzystów z apelem o wstrzymanie prac nad „lex Czarnek”
Czytaj więcej

27.07.2021

Opiniujemy pakiet zmian „lex Czarnek”
Czytaj więcej

26.07.2021

Zmarł prof. Antoni Rajkiewicz
Czytaj więcej

22.07.2021

Apel o zaniechanie prac nad pakietem zmian „lex Czarnek”
Czytaj więcej

22.07.2021

Związki bez głosu na posiedzeniu sejmowej komisji ws. wotum nieufności wobec ministra Czarnka
Czytaj więcej