Zakończenie pierwszego etapu wchodzenia w spór zbiorowy

– 8 lutego 2019 r. zakończył się pierwszy etap wchodzenia w spór zbiorowy na terenie konkretnych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, czyli składanie żądań. Oddziały ZNP występowały z żądaniem płacowymi do pracodawców w placówkach objętych działaniem ZNP. Ten etap sporu zbiorowego przebiegał w całym kraju spokojnie i sprawnie – poinformował na konferencji prasowej (8.02) prezes ZNP Sławomir Broniarz.

– Nowym zjawiskiem, którego nie było dwa lata temu, kiedy organizowaliśmy strajk 31 marca, jest bardzo duże zainteresowanie protestem nauczycieli niezrzeszonych. Zgłaszają się do nas nauczyciele z placówek, w których nie ma żadnego związku, z prośbą o reprezentowanie ich interesów pracowniczych i przeprowadzenie sporu zbiorowego – dodał.

Teraz związek prowadzi rokowania, a następnie mediacje. I dopiero wówczas, kiedy mediacje zakończą się bez porozumienia, będzie można zorganizować referendum strajkowe. Procedury te są skomplikowane i długotrwałe, ale musimy je przeprowadzić, by strajk był legalny.

– Gdyby nie one, strajk mógłby się odbyć już w najbliższy poniedziałek. Tak złe są nastroje w pokojach nauczycielskich. Na radykalizację nastrojów mają wpływ wypowiedzi premiera o czasie pracy nauczycieli i Anny Zalewskiej o rzekomym przełomie podczas ostatnich negocjacji płacowych – powiedział szef ZNP. Dodał, że żadnego przełomu nie było.

– Wypowiedzi minister mobilizują także nowe środowiska. Otrzymujemy wiele listów wsparcia od samorządowców popierających protest. Niemniej jednak zdecydowaliśmy się wystąpić z apelem do wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów i marszałków, w którym prosimy o zrozumienie i wyjaśniamy, że nie jest to protest wymierzony w samorządy – wyjaśnił prezes ZNP.

Prezes Związku podkreślił, że cały czas jest możliwa współpraca z lokalnymi strukturami oświatowej Solidarności pomimo odgórnego zakazu współpracy z innymi związkami, jaki wydał w tym tygodniu ich szef Piotr Duda. – Liczymy, że w konkretnej szkole czy w danym regionie uda nam się porozumieć tak, jak to ma miejsce w Poznaniu, czy Toruniu. Wierzymy w mądrość i solidarność ludzi w konkretnych szkołach.

 

POWIĄZANE WPISY

28.07.2021

LIST OTWARTY do Prezydenta, Premiera i Parlamentarzystów z apelem o wstrzymanie prac nad „lex Czarnek”

Publikujemy LIST OTWARTY do Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Pań i Panów...

Czytaj więcej

27.07.2021

Opiniujemy pakiet zmian „lex Czarnek”

21 lipca otrzymaliśmy do zaopiniowania projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

28.07.2021

LIST OTWARTY do Prezydenta, Premiera i Parlamentarzystów z apelem o wstrzymanie prac nad „lex Czarnek”
Czytaj więcej

27.07.2021

Opiniujemy pakiet zmian „lex Czarnek”
Czytaj więcej

26.07.2021

Zmarł prof. Antoni Rajkiewicz
Czytaj więcej

22.07.2021

Apel o zaniechanie prac nad pakietem zmian „lex Czarnek”
Czytaj więcej

22.07.2021

Związki bez głosu na posiedzeniu sejmowej komisji ws. wotum nieufności wobec ministra Czarnka
Czytaj więcej