,

Spotkanie ZNP i FZZ (Solidarność nie przyszła)

16 listopada odbyło się spotkanie oświatowych związków zawodowych biorących udział w negocjacjach z MEiN. Przedstawiciele ZNP i FZZ (bez oświatowej Solidarności, która nie pojawiła się) rozmawiali o wspólnej strategii i planie działań po telewizyjnym odwołaniu negocjacji przez ministra.

Było to kolejne spotkanie po podpisaniu 13 października br. – przez przedstawicieli Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, WZZ „Forum – Oświata” i Związku Nauczycielstwa Polskiego – stanowiska mówiącego o:

  • odrzuceniu propozycji MEiN z 21.09.2021 
  • i wspólnym uzgadnianiu działań na rzecz realizacji postulatów (powiązania wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce oraz przywrócenia nauczycielom uprawnień do emerytur na zasadach określonych w art. 88 Karty Nauczyciela).

W spotkaniu 16 listopada wzięli udział przedstawiciele ZNP i FZZ. Oświatowa Solidarność – mimo zaproszenia – nie pojawiła się na wspólnym spotkaniu związków zawodowych.

Natomiast wczoraj, 15 listopada przedstawiciele Solidarności wzięli udział w spotkaniu nt. wynagrodzeń nauczycieli z Prezydentem, Premierem oraz szefem MEiN. Minister Przemysław Czarnek wieczorem w wywiadzie telewizyjnym odwołał zaplanowane wcześniej ze wszystkimi związkami zawodowymi negocjacje w czwartek, 18 listopada. 

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował także dzisiaj (16.11) pilny wniosek do MEiN o przedstawienie harmonogramu dalszych prac Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty i wyjaśnienie sprawy zaplanowanych wcześniej negocjacji w dniu 18.11.2021.

Ponadto, w pilnym trybie żądamy udzielenia jednoznacznej odpowiedzi – czy  Minister Edukacji i Nauki zamierza wywiązać się ze złożonej deklaracji dotyczącej ustalenia terminu spotkania trzech central związkowych z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie realizacji podstawowego postulatu wszystkich związków zawodowych uczestniczących w pracach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty? Przypominamy, że postulat ten dotyczy systemu wynagradzania nauczycieli powiązanego ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.

POWIĄZANE WPISY

06.12.2021

Wysłuchanie społeczne

Wysłuchanie społeczne ws. #lexCzarnek odbędzie się dziś o godz. 14:00 w sali 111 Sejmu RP oraz online za...

Czytaj więcej

03.12.2021

Lex Czarnek: Wysłuchanie społeczne w poniedziałek, 6.12

Wysłuchanie społeczne rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

06.12.2021

Wysłuchanie społeczne
Czytaj więcej

03.12.2021

Lex Czarnek: Wysłuchanie społeczne w poniedziałek, 6.12
Czytaj więcej

01.12.2021

Protest pracowników szkolnictwa wyższego i nauki
Czytaj więcej

01.12.2021

Lex Czarnek w Sejmie
Czytaj więcej

30.11.2021

KALENDARZ NAUCZYCIELSKI 2022
Czytaj więcej

Zapoznałem się z polityką przetwarzania danych osobowych.